BenRiach 10 Yo Curiositas

Zde krátce vykradu jeden ze starších příspěvků: Palírna BenRiach leží ve skotském Speyside. Její whisky se vyznačují tím, že nejsou dobarvované a nejsou ani filtrované zastudena. Nabídka palírny je velmi, velmi široká a ochutnat ji celou je běh na dlouhou ale velmi příjemnou trať.

NF1E1998

Láhev BenRiach 10 Yo Curiositas je jak napovídá název 10 let stará whisky a je lahvována při 46% alkoholu. Dohledat sudy, ve kterých ležela, se mi nepodařilo. Ale pokud jsou to sudy po něčem tak maximálně Bourbon jinak bych tipoval prvně použité dřevo.

Vůně: Tempery, medově ovocná nasládlost, pampelišky a lehká nakyslost, kouř a kapky proti kašli (bromexin).

Chuť: Skořice, dřevitost ve své dobré podobě, kouř, 46 % bych snad ani netypoval je velice jemná. Tak akorát nasládlá mírně zatuchlá. Karamel, vanilka a krátce pečené jablko s posypkou.

Dozvuk: A nejnáročnější disciplína pro většinu whisky je kvalitní dozvuk. Bohužel i BenRiach 10 Yo Curiositas zde trochu ztrácí. Dozvuk je sice příjemně dlouhý, ale má v sobě podivuhodnou zatuchlost, která mi malinko vadí. Ale zde je to ryze subjektivní. A projevuje se i jistá nahořklost. Krom toho je dozvuk příjemně pepřovitý doznívání je v duchu rašeliny kouře a koření s problesky citronové kůry.

Shrnutí: Whisky má skvělý poměr cena výkon a je právem doporučena Ianem Buxtonem v knize 101 whisky. Tuhle doporučuji minimálně ochutnat, třeba vám sedne více než mě. Kdybych měl být objektivní, asi dám o dva body víc.

Body: 81

Cenová kategorie: 2 (500 – 1000 Kč)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *