Cragganmore 12 Yo

Cragganmore 12 Yo je whisky, která patří mezí Classic Malts of Scotland a zastupuje oblast Speyside. Další whisky v Classic Malts of Scotland jsou Dalwhinnie 15 Yo, která zastupuje Highland, Talisker 10 Yo Ostrovy, Oban 14 Yo West Highland, Lagavulin 16 Yo Islay a Glenkinchie 12 Yo potom Lowland.

Cragganmore 12 Yo
Cragganmore 12 Yo

Cragganmore je palírna patřící společnosti Diageo a jak jsem psal výše leží v oblasti Speyside tedy v okolí řeky Spey. Její dvanáctiletá whisky je základním plněním této palírny a do láhví přichází filtrovaná zastudena dobarvená karamelem a naředěná na 40 % alkoholu.

Vůně: Alkohol ve vůni je trochu ostřejší. Jinak je vůně velmi plná silná a komplexní. Jsou v ní tóny karamelu, medu, oříšků vanilky a jemné citrusové svěžesti. Jsou zde ukryté i tóny ananasu.

Chuť: Chuť připomíná kvetoucí bylinky spolu se slade. Je v chuti plná nasládlá. Kořeněná je jen velmi jemně stejně jako je jemné i dřevo. Je zde trošku bylinek, trošku pomerančového likéru Cointreau, trošku skořice a trochu ovoce.

Dozvuk: V dozvuku mě překvapil jemný náznak ananasových Bombar. Jinak je dlouhý čistý a příjemný. A tu a tam se projeví velmi jemný náznak kouře.

Shrnutí: Whisky s výborným poměrem cena výkon. Dobře zvolený zástupce Speyside. Za danou cenu jsem více než spokojen.

Body: 81

Cenová kategorie: 2 (500 – 1000 Kč)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *