GlenDronach Single Cask

GlenDronach 1995, 18 Yo, Cask 3025

Tahle whisky ze sudu s číslem 3025 pochází z edice Single Cask – Batch 10. Zrála v sudech Sherry Pedro Ximénez a naplněno bylo 680 lahví při sudové síle 51.1 %. Jak je u edice Single Cask z palírny GlenDronach zvykem whisky není ani filtrovaná zastudena ani dobarvená karamelem stejně jako další tři láhve.

Vůně: Velmi příjemná lehce vanilková vůně s patrným ale ne příliš výrazným sherry, karamel z nerafinovaného třtinového cukru. Jako jediná trochou kouše do nosu.

Chuť: Dost dobře koresponduje s vůní. Je plná vyvážená dřevo koření a sherry si zde rozeberou rovnoměrně zbytek chutí. občas se vynoří tóny zeleného jablka.

Dozvuk: Dozvuk je příjemně kořeněný až lehce rumový s náznaky pryskyřice a pekelnou silou sherry a kořenitou nahořklostí.

Shrnutí: Krásné whisky svěží plná a z porovnávaný GlenDronachů je asi nejpitelnější (ne nejlepší, ale taková lehčí pohodovější). A na druhou stranu tím, že jde nejvíc dosucha, tak nejvíce vybízí k dalšímu napití. Tenhle whisky je na svých 18 let mimořádně vyspělá.

Body: 88

Cenová kategorie: 6 (3000 – 5000 Kč)

GlenDronach Single Casks
GlenDronach Single Casks

GlenDronach 1994, 21 Yo, Cask 3274

Tato whisky je z edice Single Cask – Batch 13 a stejně jako předchozí plnění tak i tato zrála v sudech po Sherry Pedro Ximénez. Lahvována je v sudové síle 53.1 % a nalahvováno bylo 576 lahví.

Glendronach Single Cask 21 Yo
Glendronach Single Cask 21 Yo

Vůně:Těžší nasládlá vůně dřevitě kořeněné jemná máta a náznak alkaprenu. Na vůni je určitě nejvíc alkoholová. Broskve a meruňky. Perník a sladké pečivo palmer, máslo a sherry.

Chuť:Zatím co ve vůni je to úplně rozdílná whisky tak v chuti je s předchozím kouskem cítit značná příbuznost. Je zde určitě cítit dřevo, koření a sherry do toho všeho jsou u navíc ostružiny a borůvky a také Broskve a meruňky. Jako jediné z celého výběru je v chuti natrpklá.

Dozvuk: Dozvuk je krásně ovocný méně kořeněný a příjemně šťavnatý. Trochu jako švédské kapky.

Shrnutí: Z celého výběru se jedná asi o nejslabší kousek. Je to výborná whisky, ale v dané cenové kategorii mi trošičku vadí jemná umělost vůně a natrpklost v chuti. V dozvuku je však dokonalá a perfektně si napraví reputaci bylinkovou chutí švédských kapek.

Body: 87

Cenová kategorie: 7 (5000 – 10000 Kč)

GlenDronach 1992, 22 Yo, Cask 199

Této dobroty z edice Single Cask – Batch 10 vzniklo 576 lahví s nápojem o síle 59.4 %. Whisky zrála v sudech po sherry Oloroso.

Vůně: Velmi výrazně dřevitá až jakoby saunové dřevo a náznaky korku. Datle a jemný náznak velmi kvalitního octa balzamico.

Chuť: Hutná chuť je silně dřevitá a opravu plná. Dávat si po této whisky nějakou jinou je dost těžké. Za to ovšem mohou i procenta, jemný kouř karamel a tóny CocaColy.

Dozvuk: Tabákové listy, hořká čokoláda silně dřevité doplněné tóny bylin jako je lipová květ a třezalka a kořením jako je anýz fenykl a lékořice.

Shrnutí: Tahle whisky je dost nekonvenční, ale božská. Je nejzajímavější ale nemá komplexnost 24. Tohle mě neuvěřitelně baví.

Body: 91

Cenová kategorie: 7 (5000 – 10000 Kč)

GlenDronach 1991, 24 Yo, Cask 2361

Poslední láhev, kterou jsem si vzal pod drobnohled svých organoleptických schopností je z edice Single Cask – Batch 13 a sílu má krásných 53.1 %. A zrála v sudech po sherry Oloroso. Bohužel vzniklo pouhých 331 lahví.

Glendronach Single Cask 24 YO
Glendronach Single Cask 24 YO

Vůně: Třešně čokoláda a žlutý meloun okurková voda.

Chuť: Chuť s vůní koresponduje dokonale včetně okurkové vody. Navíc jsou v ní cítit tony sherry a těžkého koření. Je krémová vyvážená silná.

Dozvuk: Dozvuk je trochu kratší než u předchozích kousků. Je perfektně vyladěný stabilní a příjemně až jakoby anýzově nasládlý. Končí v opáleném dubu spolu se sušenými švestkami.

Shrnutí: Něco podobného je radost pít. Tohle pití je výjimečný skvost. Jen dozvuk se zvláštním způsobem odtrhává od chuti. Takto si představuji whisky na popíjení u krbu a hlavně o samotě. Sama o sobě je totiž dokonalou společností.

Body: 92

Cenová kategorie: 8 (10000 – 20000 Kč)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *