Arran The Bothy, Tomatin Five Virtues Series – Wood, Glenglassaugh Octaves Peated a Talisker Neist Point

Další z výborných řízených ochutnávek v brněnském The Whisky Shop. Tentokráte ve skladbě: Arran The Bothy, Tomatin Five Virtues Series – Wood, Glenglassaugh Octaves Peated a Talisker Neist Point.

Arran The Bothy

Palírna Arran leží na stejnojmenném ostrově a slad pro whisky Arran není nakuřovaný nad rašelinou. V palírně se nepoužívá dobarvování karamelem ani filtrovaní zastudena.

Edice The Bothy vzniklo 12000 lahví každá z nich ukrývá tekutinu o síle 55.7 %.

Vůně: Jablka, kompotované mandarinky, kompotovaný ananas, citróny jasmínový čaj. Vůbec nekouše do nosu.

Chuť: Působí řídce v konzistenci je ostřejší štiplavá, zatéká ke každému chuťovému pohárku, který ochromí svou silou, ale chuť mu kdovíjakou nepředá. Jen jablka ananas a jemná dřevitost.

Dozvuk: Perlivý hřejivý ale prázdný zůstávají jen jemné stopy sladkosti a zázvoru.

Shrnutí: Mě tahle whisky příliš nezaujala. Ale já to tak zatím obecně mám se značkou Arran. Je taková řidší a není příliš výrazná. Chuťově je chudší.

Body: 82

Cenová kategorie: 4 (1500 – 2000 Kč)


Tomatin Five Virtues Series – Wood

Tomatin je palírna ležící na skotské vysočině a svého času to byla největší palírna ve Skotsku. Léhev Five Virtues Series – Wood byla nalahvována bez dobarvení a bez filtrování za studena do 6000 lahví při síle 46 % alkoholu. Whisky zrála v sudech z amerického (Quercus alba), evropského (Quercus robur) a balkánského dubu (Quercus frainetto).

Vůně: Docela komplexní, kořeněné s výrazným dřevem, ale trochu kousavé na 46 %. Trochu tóny vodky. Karamel a taková netypická svěžest. Na vůni to není úplně dle mého gusta.

Chuť: Chuť je také kořeněná s výrazným dřevem, s tóny sušeného zázvoru. Takový přechod mezi karamelem a cukrem se stopami medu a docela výraznými tóny pomeranče a pomerančové kůry.

Dozvuk: Dozvuk se nese v tónech pomerančové marmelády, a zázvoru s kořením. Má sice ostrost zázvoru ale absence trpkosti nebo hořkosti potěší.

Shrnutí: Shrnul bych to celé asi do dvou vět. Ta první kacířská říká: Z téhle whisky by musel být skvělý Hot Toddy. Ta druhá říká: Slušná, svá a velmi příjemná whisky, které nestojí málo peněz, ale není předražená.

Body: 83

Cenová kategorie: 4 (1500 – 2000 Kč)


Glenglassaugh Octaves Peated

Whisky Glenglassaugh Octaves Peated zrála v sudech octave, což jsou osminové sudy vyrobené z dužin starých použitých sudů. K dobru bych přičetl skutečnost, že whisky není dobarvovaná ani filtrovaná zastudena. Lahvována je jako jedno sudová whisky při síle 44 % alkoholu. Palírna Glenglassaugh leží ve východním Highlands.

Vůně: Těší rurální mocně kouřová vůně s tóny vřesu a silně zralých jablek a hrušek. Celé to dokresluje med.

Chuť: Med se do chuti dostal ve značné míře je příjemně sladká a kouř je v dobrém množství ale celé to dohromady nějak nepasuje.

Dozvuk: Dozvuk kazí hořkost, která se s kouřem moc nesnoubí. A jeho délka není zrovna závratná.

Shrnutí: Voní nádherně, pokud si k whisky chcete čichat, tak tuhle, ale na pití je taková nevyladěná.

Body: 81

Cenová kategorie: 4 (1500 – 2000 Kč)


Talisker Neist Point
Talisker Neist Point

Talisker Neist Point

Whisky pochází ze stejnojmenné palírny na ostrově Isle of Skye, která je vlastněná společností Diageo. Whisky Talisker Neist Point je lahvována při tradiční taliskerovské síle 45,8 %. Není filtrována zastudena. A je určena jako Travel Retail Exclusive.

Vůně: Bylinky, citrusy, pepř, vanilkový pudink a jemné stopy pomerančů.

Chuť: Jakousi pudinkovost nacházím i v chuti je však také peprná a jemně kouřová. Chuť je jemně v charakteru kořeněná s tóny pomerančů, grepů, pepře s lehkým náznakem bourbonu.

Dozvuk: Dozvuk je trpko-šťavnatý s tóny koření dřeva a pomerančů.

Shrnut: Výborný, trochu lehčí, komplexní a vyvážený, a hlavně velmi lehce pitelný Talisker. Je opravdu pomerančový od přičichnutí až do konce dozvuku.

Body: 85

Cenová kategorie: 5 (2000 – 3000 Kč)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *