Auchentoshan 21 Yo & další.

V tomto příspěvku jsem se rozhodl podívat se na produkci značky z Lowlands, tedy whisky ze skotské nížiny, značky Auchentoshan. Budu naprosto upřímný a hned ze začátku řeknu, že už nějakou chvíli se snažím najít whisky od této značky, která by mě lákala ke koupi, ale to se mi nedaří. Tady je 6 kousků, které jsem vyzkoušel.

Auchentoshan 21 Yo

Vlajková loď palírny je dvacet jedna let stará whisky. Zraje v sudech po sherry a lahvuje se při 43%. Je filtrovaná zastudena a dobarvená karamelem.

Vůně: Vůně je docela příjemná, jemná a zároveň plná, s tóny jablíček, tabáku, vanilky a sladu a se stopami ovoce a dubu.

Chuť: Chuť obsahuje neurčité množství složek, není ale příliš zábavná. A jeví se nudně. Lez v ní najít čokoládu, méně zralé ovoce, jemnou vanilku a ještě jemné dřevo a spoustu věcí, které se nedokážou vynořit, aby je bylo možné popsat.

Dozvuk: Dozvuk je spíše prázdný, středně dlouhý a jemný.

Shrnutí: Whisky je to ve vůni zajímavá, ale chuť a dozvuk jsou dle mého názoru slabé. Znám čtyřikrát levnější whisky, které mi chutnají víc. Je to bohužel málo muziky za hodně peněz.

Body: 79

Cenová kategorie: 6 (3000 – 5000 Kč)

Auchentoshan 2001

Auchentoshan v sudové síle 51,8 % alkoholu je trochu zajímavější. Zraje v sudech po bourbonu. Jedná se o Single Cask a navíc není filtrované za studena ani dobarvená. Jedná se o třináctiletou whisky.

Vůně: Travnatá, docela svěží, velmi jemné tóny suchého rumu. Náznak korku a jemná dřevitost. Z ovoce se projevují výhradně citrusy. Přezrálé a seschlé citrony a limetky.

Chuť: Takové hodně svěží tóny, jako když žvýkáte tu měkkou část stébla trávy. Svěží pichlavá hořkost, která se vyskytuje u bitterů. Jemné náznaky Ginu.

Dozvuk: Finish se zase vrací k vůni tedy korku citrusům a suchému rumu. Avšak tóny bitteru si nese sebou až do úplného konce.

Shrnutí: Podobnou whisky jsem nikdy jindy neochutnal. Auchentoshan mě nepřesvědčil ani tentokrát. Nicméně je to velice zajímavé pití. Jsem moc rád, že jsem měl tu možnost ho ochutnat. Rozšířil mi obzory do dalších nevídaných směrů, kterými se může whisky ubírat.

Body: 81

Cenová kategorie: 5 (2000 – 3000 Kč)

Auchentoshan Springwood

Při vzpomínce na tuhle whisky mám rozporuplné pocity. Zaprvé nudu. A za druhé smích, protože můj kamarád k ní přičichl a prohlásil, že to smrdí jak zpocená prdel. Zraje v sudech po bourbonu, je bez udání věku, je dobarvená a filtrovaná. Lahvuje se naředěná na 40 % alkoholu.

Vůně: Vanilka, citrusy, seno, jablka a skořice. Je lehká a divně zatuchlá.

Chuť: Koření pěti vůní, vanilka a jablka.

Dozvuk: Asi tak 3 vteřiny slávy, kdy je vanilka na pódiu chutí sama. Na dvě vteřiny ji vystřídá dřevo a pak nic.

Shrnutí: Cena za litr je výhodná. Je to slušná whisky, ale není to můj styl, je lehká a taková, no, zatuchlá.

Body: 74

Cenová kategorie: 2 (500 – 1000 Kč)

Auchentoshan Heartwood

Dozrávala v sudech po Bourbonu a sherry Oloroso. Lahvována je při 43 %. Je dobarvená karamelem a není filtrována za studena. Věk whisky není udán.

Vůně: Ve vůni si drží tu zajímavou zatuchlost, která je vlastní i Springwoodu, ale sem se tak nějak hodí. Je zde vanilka. Sladší ovoce, banánové mléko. A koření a kytičky.

Chuť: Vanilkové tóny a ovocné mírně sladké tóny. Náznak sherry a stopy žlutých rozinek. Celé to dokreslují v dáli se skrývající zázněje latte.

Dozvuk: Možná až moc dřevitý a zbytečně krátký, ale na druhou stranu má ho. Což se mi líbí.

Shrnutí: Tohle je dle mého nejzajímavější Auchentoshan. Není nejlepší, ale poměr cena výkon se mi líbí. Za necelých 1000 Kč dostanete jeden litr kvalitního destilátu. Hodí se do drinků a i na pití. Není to žádná hvězdam ale neurazí.

Body: 77

Cenová kategorie: 2 (500 – 1000 Kč)

Auchentoshan Select

40 % alkoholu, barvená karamelem a filtrovaná za studena. To je vše co k této whisky vím.

Vůně: Tu zvláštní zatuchlost se mi asi konečně podařilo identifikovat, připomíná mi kazící se kokos. Je zde v menší míře, než u předchozích dvou kousků a zase do chuti ladí hůř, než u Heartwood. Převážně citrón a citronová kůra.

Chuť: Přeslazená whisky. Kde se tam ta sladkost bere? Je ovocná, a vanilka chybí stejně jako ve vůni. Opět citron a citronová kůra.

Dozvuk: Není. Ztratil se, zapomněli ho přilít. Jediné co doznívá tak je příjemná sladkost, ale úplně holá.

Shrnutí: No nevím, ale tohle je fakt nuda. Hodila by se do svěžích a lehčích whisky drinků. Nehořkne a proto bych se nebál ji použít. Sudy tipuji na čisté dřevo bez předchozího použití.

Body: 75

Cenová kategorie: 2 (500 – 1000 Kč)

Auchentoshan 10 Yo


Konkrétně tato verze je desetiletá s 40 % alkoholu.

Vůně: Medově kořenitá vůně s umělým parfémem který se snaží napodobit kytičky.

Chuť: Ovesná kaše, slad a koření. Docela ostrá.

Dozvuk: Dozvuk není příliš dlouhý a ani příliš zábavný navíc hořkne.

Shrnutí: Tak tudy cesta nepovede. Tahle whisky mi nechutná. Ale oproti Auchentoshan Heartwood mi přijde lepší.

Body: 75

Cenová kategorie: 2 (500 – 1000 Kč)

5 thoughts on “Auchentoshan 21 Yo & další.

  1. Dík za pěkné srovnání. Právě hledám nějaký Auchentoshan pro srovnání s Glenkinchie. Ty píšeš, že Heartwood je asi nejzajímavější a pak že 10yo le lepší než Heartwood. Kterou bys tedy doporučil ze čtveřice 10yo, Select, Springwood, Heartwood?

  2. Pokud jde o Auchentoshan, zkoušel jste Valinch? Případně bordeaux wine finish (ve skutečnosti se jedná spíše o double maturation) z trojice limitovaných vůbec není špatná, máte-li rád wine finish (chválil jste tu RED edici od Longrow, takže nejspíše ano): https://www.thewhiskyexchange.com/p/254/auchentoshan-17-year-old-bordeaux-wine-finish I když ta už je v dnešní době vzhledem k pouhým 3.600 lahvím velmi špatně sehnatelná.

    Jinak se ale přiznám, že s shany tak trochu bojuju rovněž. Možná to bude tou trojnásobnou destilací ( i když v případě Hazelburn mi sedí). Možná tím, že se v podstatě jedná o irskou whiskey vyráběnou ve Skotsku. Ale nejpravděpodobnější je fakt, že každému sedí něco jiného, pročež produkci některých palíren s určitým specifickým rukopisem prostě nikdy nepřijdu na chuť.

    1. Valinch jsem vyzkoušel na Whisky Festivalu 2017 a musím uznat, že je slušný, ale láhev bych nepořizoval. Tak moc mě tedy nezaujala.

      Co se týče Hazelburn tak ty mi také docela sedí teď jsme měl možnost ochutnat Hazelburn 2007 Barolo a ta mi hodně chutnala i když měla svou mladickou ostrost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *