Ballechin Bordeaux vs Ballechin Burgundy

Ballechin 13 Yo Burgundy Cask Matured

Ballechin je kouřová whisky z palírny Edradour tenhle konkrétní kousek zrál v sudech po Burgundském. Lahvován je v sudové síle jako Single Cask při 53.1 %. Whisky není filtrovaná zastudena a barva je přírodní. Láhev pochází z 403 kusů, které byly stočeny ze sudu s číslem 2.

Ballechin 13 Yo Burgundy SFTC
Ballechin 13 Yo Burgundy SFTC

Vůně: Těžká dřevitá vůně s notnou dávkou koření a patrnou stopu po nějakém organickém rozpouštědle. Kouřová, kořeněná, sladká se stopami karamelu a s vůní kapradí. Lehce minerální až primalexovitá. Je zde mimo jiné muškátový oříšek med a tabák.

Chuť: Toho primalexu se nezbavím, ale do toho primalexu a hutného mediciálního kouře ve stylu Laphroaig jsou zde kompotované mandarinky, broskve a meruňky.

Dozvuk: Zatím co meruňky a broskve se do dozvuku nedostali, tak kouř a mandarinky určitě ano. Je zde také stopa komplexnějšího a hutnějšího červeného vína. Je dlouhý, velmi charizmatický a plný. Charakter je spíše štavnatý i když občas se zde nějaké to trpčí dřívko také vynoří.

Shrnutí: Je to možná až děsivě zajímavá whisky. Je dobře pitelná, ale určitě není pro každého. Její kouřový charakter je velmi specifický a ve vůni mě poněkud vadí to mnou nespecifikovatelné organické rozpouštědlo.

Body: 85

Cenová kategorie: 5 (2000 – 3000 Kč)

Ballechin 11 Yo Bordeaux Cask Matured

Ballechin 11 Yo Bordeaux Cask Matured zrála v sudech po Bordeaux. Lahvována byla při sudové síle 56.7 %. Láhev pochází z 403 kusů, které byly stočeny ze sudu s číslem 386. Stejně jako předchozí whisky není ani tato barvená ani filtrovaná.

Ballechin 11 Yo Bordeaux SFTC
Ballechin 11 Yo Bordeaux SFTC

Vůně: Hutnější a sladší kouř. Je méně výrazná. Obalná do ovocnějších a vanilkovějších tónů. Až krémovitý. Jemný náznak Gravlaxu (losos nakládaný v kopru) a máslo.

Chuť: Chuť je máslová snad až margarínovitá a sladká, ale jen chvíli pak je dost ostrá a dřevitá a kořenitá. Až jakoby do mechu a lišejníku. Kouř je méně vydatný, ale svěžejší než u Ballechin Burgundy Cask Matured.

Dozvuk: Dozvuk je velmi intenzivní se silným kouřem a s pozvolna doznívajícím silně kořeněným mixem litého perníku s taženým máslovým štrůdlem s hruškami a jablka (kde někdo část másla nahradil z margarín). Na závěr hřeje ve stylu kalvádosu.

Shrnutí: Nebýt margarínu je to dokonalá whisky.

Body: 84

Cenová kategorie: 5 (2000 – 3000 Kč)

Ballechin SFTC, Burgundy 13 Yo, Bordeaux 11 Yo
Ballechin SFTC, Burgundy 13 Yo, Bordeaux 11 Yo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *