BenRiach 1984 27 Yo Peated PX Sherry Finish cask

Jedná se o láhev z edice Single Cask Bottling. Je lahvována při sudové síle 57,7% alkoholu a jak už je u palírny BenRiach ležící ve Speyside zvykem není dobarvená karamelem ani filtrovaná zastudena. Zrála v sudech po sherry Pedro Ximenéz. Pochází ze sudu s číslem 1052 a stočeno bylo pouhých 258 lahví.

BenRiach 1984 27 yo Peated PX Sherry Finish
BenRiach 1984 27 yo Peated PX Sherry Finish

Vůně: Je trochu těžší se nad ní rozčichat. Je dost odlišná od toho co znám. Alkohol je velmi příjemně zakulacený. Hned na první čichnutí zaujme balíček čerstvých bylinek. Je zde máta, oregano, třezalka. Jemná sladko-kyselá ovocnost s tóny angreštů, dobarvená decentním a hladkým kouřem s tóny dřeva, doutníků partagas a kafru.

Chuť: Je ještě více bylinková než ve vůni s tóny lehce fermentovaného čaje. Nakysle ovocná a rašelinný kouře je zde na rozdíl od chuti výrazný. Objevuje se spousta rozličných tónů od opečeného toustového chleba, přes mátu, kolem borovic, dubů a koření, kde jsou velmi netypické semena koriandru a již výrazně typičtější badyán.

Dozvuk: Dozvuk je už hutně kouřový, ale jemný a vyvážený bez hořkosti i když občas probleskne jakási čerstvá pramenitá a svěží vodnatost, i když nevím jak to popsat, když je to až v dozvuku. Délka je úctyhodná. Prakticky není suchý.

Shrnutí: Nikdy jsme nepil nic podobného. Je to velmi zajímavá whisky. Nese si sebou kouř svěžest sladkost i jistou tíhu. Hebká, vyvážená, jiná. K dokonalosti jen krůček. A tím je tak trochu zubní pasta v dozvuku. Cena je sice nepříjemně vysoká a láhev příjemně pitelná. Jedna z nejlepších lahví, které jsme měl doma.

Body: 91

Cenová kategorie: 7 (5000 – 10000 Kč)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *