Bruichladdich The Laddie Ten a Port Charlotte 10 Yo

Bruichladdich The Laddie Ten – Second Limited Edition

Bruichladdich je krom názvu palírny která produkuje whisky pod značkami Peor Charlotte a Octomore také název třetí produkční značky nekouřové whisky Bruichladdich. The Laddie Ten o jíž degustaci dnes píšu je již druhá edice má 50% alkoholu čímž si oproti starší sestřičce polepšila o 4 %.

Bruichladdich Laddie Ten
Bruichladdich Laddie Ten

Vůně: Dost silná mírně technické, ale převažuje karamel. Oproti minulému batchi je slabší nádech do bourbonu. Meruňkový sirup a creme brulee, vanilka, velmi jemný nádech jehličí či máty.

Chuť: Silný alkohol je štiplavý, perlivý, ale ne chlastovitý. A postupně je jakoby obaluje krémovitostí. Zelená jablka, hrozny, banány slad a mandle vanilka a máta

Dozvuk: Dozvukem je hlavně kořenní a dřevo. Toho je zde opravdu dost. Do lehké hořkosti se dostává až v úplném závěru, který trochu kazí guma z nafukovacích balonků. Potom jsou zde hrozny a banány. Je mírně cereální a prochází jím tenká stopa vanilkového cukru, který v úplném závěru zůstává sám a není zrovna krátký. Bohužel přetrvává jako jediný dlouhý tón dozvuku. Ostatní jeho složky se pakují z cesty docela rychle.

Shrnutí: Ne, že by to nějak extra vonělo, ale pije se to příjemně a jemně nahořklý konec si říká o další doušek, aby se chuť udržela v tom příjemném opojení a tak bohužel mizí dost rychle. Je to výborný kousek na popíjení s přáteli. Cena není nejnižší, ale já ji mám rád. A 50 % jí sluší.

Body: 86

Cenová kategorie: 4 (1500 – 2000 Kč)

Port Charlotte 10 Year Old – Second Limited Edition

Whisky Port Charlotte 10 Yo druhá edice má 50% alkoholu. Není filtrovaná zastudena ani dobarvená karamelem.

Vůně: Kouř z ohniště, okena, sald jablka jahodové bonbóny

Chuť: Jemná omítkovitost, která je některým kouřovým whisky vlastní. Je perfektně v\vážený poměr sladkosti a kyselosti hořkosti, slanost je velmi jemná a celé to stabilizuje. Krom kouře je zde slušný výběr ovocných složek, ale celému tomu kraluje krémová vanilka.

Dozvuk: Dozvuk mě mi velmi připomíná Bruichladdich The Laddie Ten doplněný o kouře. Je zde krátký sled velmi zajímavé a hůře postihnutelné kombinace spousty složek a pak dlouhá tenká stopa vanilkového cukru zde ovšem začouzeného.

Shrnutí: Tuhle whisky zabíjí cena. Je to škoda kdyby stála to co nenakouřený Bruichladdich The Laddie Ten tak ji mám na předních příčkách toho, co obracet stále dokola, ale s cenou kolem 3000 Kč, za níž je u nás dostupná, je její nákup n… Proste je drahá. I když velmi, velmi dobrá.

Body: 86

Cenová kategorie: 5 (2000 – 3000 Kč)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *