Clynelish 14 Yo

Whisky z palírny Coastal East jež produkuje whisky pro míchání do blendů Johnnie Walker.

14 letá varianta je cenově dostupná whisky s jedním z nejelegantnějších balení, které v podobné cenové kategorii znám. Což je, ostatně stejně jako whisky obecně, věcí názoru. Ale tuba i láhev vypadají na poličce skvostně.

NF1E1187

Vůně: Kořenitá, nasládlá, lehce ovocná, měkká hruška nebo pečený hruškový či jablečný koláč, drobenka, cukr a jemná štiplavost.

Chuť: Ta je příjemně štiplavá, avšak ne ostrá. 46 % alkoholu, při kterých je 14-ti letá varianta lahvována, bych nehádal a věřil bych, že má standardních 40 %. Ta zvláštní jemnost se mi líbí. Projevuje se med, je sušší s náznaky ovocné pálenky. Většinou to nesu s nelibostí, ale tady je to docela fajn.

Dozvuk: Dřevo, hodně dřeva, pokud máte rádi dřevo, je to ta pravá volba. Mírný náznak rumovitosti a ovocné pálenky stejně jako v chuti. Po dřevě je i nahořklá, ale vzhledem k silné dřevitosti, docela málo a příjemně. Náznak soli celý dozvuk dokresluje.

Shrnutí: Pokud bych o nějaké whisky chtěl prohlásit, že má podobný charakter, tak by to byla Gold Cock 1995. Ta sice není tak dobrá, chybí jí jemnost a uhlazenost, a to nejen v chuti ale i ve vůni, a přesto, že v sudech zraje o 6 let déle, tak přímé srovnání mluvím jasně v prospěch kousku ze skotských výšin. Tahle whisky s cenovkou kolem 1000 korun je příjemný společník. S časem mi více a více přirůstala k srdci a když jsem dostal chuť na dřevo, tak jsem si ji nalil.

Body: 82

Cenová kategorie: 2 (500 – 1000 Kč)

NF1E1193

Avšak otevřít lahev je rituál: krabice, kolek, obal hrdla láhve, který nejde otevřít jen za pomocí prstů, a na závěr pečeť, která na krásném dřevěném špuntu nechá zbytek lepidla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *