Dalwhinnie 15 Yo

Whisky nejvýše položené palírny ve Skotsku. Leží ve výšce 326 m. Palírna byla založena v r. 1897 pod jménem Strathspey, ale již v r. 1898 majitelé zbankrotovali a nový majitel A. P. Blyth palírnu přejmenoval na Dalwhinnie. Většina produkce této palírny se spotřebuje na umíchání ne moc dobré whisky Black & White. Ale patnáctiletá Dalwhinnie je docela slušné pití. Lahvována je při 43 %. Je dobarvená a filtrována zastudena. A patří mezi Six Classic malts of Scotland.

NF1E0420

Aroma: velmi výrazné, suché, slabě fenolové, slabě rašelinové. Je medová a jakoby prolínající se s lehce přezrálou broskví a vodním melounem.

Chuť: pozoruhodně jemná, dlouhotrvající vývoj chutí, aromatická, stopy vřesového medu ustupují sladkosti pokosené trávy a sladu, která sílí až po náhlý příval jemného rašelinného kouře. Snad náznak nakladeného hermelínu.

Dozvuk: Středně dlouhý medové tóny s jemným náznakem rašeliny.

Shrnutí: Je velice jemná, vyvážená, ale řekl bych méně zajímavá. Ale to jsem začal od chuti. Vůně je zajímavá velice. Tuhle jsem postavil do duelu se zástupcem highlands Clynelich 14 Yo. Dalwhinnie je o rok zakulacenější a o ty 3% alkoholu jemnější. Avšak Clynelich 14 Yo mi přejde jako zajímavější pití co se týká chuti a dozvuku. Nos by asi „mluvil“ pro jemnější Dalwhinnie.

Body: 79

Cenová kategorie: 2 (500 – 1000 Kč)

NF1E1324

One thought on “Dalwhinnie 15 Yo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *