Glendalough Triple Barrel, Glenmorangie The Tarlogan, Kilchoman SC 2011 a Bowmore Vault Edit1°N

Ochutnávka v brněnském The Whisky Shop.

Glendalough Triple Barrel

Whisky Glendalough Triple Barrel je jednosladová whisky stáčená při síle alkoholu 46 %. A stočeno bylo 498 lahví. Zrála v suech po Bourbonu, sherry Oloroso a víně Madeira.

Vůně: Piliny, dřevo, truhlářská dílna, alkohol je dost silný. Ananas vanilka a nějaké obtížněji identifikovatelné tropické ovoce. Asi něco jako Guava.

Chuť: Docela dost rumová je jasně poznat, že je to single grain je docela ostrá a taková divná. Výrazný je vanilkový žloutkový krém. Rozinky s rumem trochu jak Legendario. Postupem času se to vytvaroval do silného vaječného koňaku.

Dozvuk: I dozvuk je trochu vice rumový než whiskový. Sušší a dřevitý. Ale vaječný koňak to připomíná.

Shrnutí: Není to špatné pití, ale je to takové nějaké newhiskové.

Body: 76

Cenová kategorie: 2 (500 – 1000 Kč)

Glendalough, Glenmorangie, kKilchoman, Bowmore
Glendalough, Glenmorangie, kKilchoman, Bowmore

Glenmorangie The Tarlogan

Tarlogan je whisky terou společnost Glenmorangie nalahvovalo pro ochody bezcelní zóny. Je lahvována při 43 % alkoholu a před lahvováním zrála v sudech Virgin Oak and Ex-Bourbon sudech.

Vůně: Velmi příjemná, hladká sametově ovocná s tóny exotiky doplněná jemnou vanilkou. Je zde jistá ne úplně harmonická zatuchlost. Do té vůně se prostě nehodí.

Chuť: Chuť je vyzrálá příjemně ovocné s decentní vanilkou a jemnou, ale patrnou dřevitou kořenitostí. Je zde až zbytečně silný vliv bourbonu. Při napití se mi vybavil Basil Hayden’s 8 Yo.

Dozvuk: Dozvuk je kratší sušší a působí trochu nevyzrále. Projeví se jemná kyselinka, která ho příjemně ozvláštní a trochu upozadí zde již výrazné dřevité tóny.

Shrnutí: Tahle whisky je chuťově určitě velice zajímavá, ale není to ono má spoustu malých chyb, které se při dané ceně tak nějak hůř odpouštějí.

Body: 80

Cenová kategorie: 5 (2000 – 3000 Kč)

Bowmore Vault Edit1°N

Vault Edit1°N je jednosladová whisky, která zrála v sudech po bourbonu je stáčena při 51,5 % alkoholu a před stáčením byla dobarvena karamelem.

Vůně: Nádherná nasládlá vanilkově kouřová vůně. Jemná, tak že by člověk měl pochybnosti, že je ve whisky alkohol. Tóny dokresluje třtinový cukr a borůvky.

Chuť: Relativně dobře koresponduje s vůní, nejvíc se přidává med a třtinový cukr.

Dozvuk: Dozvuk, ten se na rozdíl od vůně a chuti vydává trošku jinou, a svou mírně natrpklou kořeněnou dřevitostí celý dojem trochu kazí. Není to špatný dozvuk, ale vůně a chuť byly aspoň o úrovň výše. Jeho délka je střední.

Shrnutí: Whisky, která skvěle chutná, ještě lépe voní a kterou trochu kazí dozvuk. Ochutnal jsem ji 4x a pokaždé jsem si ji užil.

Body: 85

Cenová kategorie: 5 (2000 – 3000 Kč)

Kilchoman 2011 Single Cask Release

Kilchoman 2011 Single Cask Release pro Bresser & Timmer je mladá pětiletá whisky. Ze sudu 559/2011 ze kterého pochází vzniklo pouze 348 lahví stočených bez barvení a bez filtrování při sudové síle 58.2 % alkoholu.

Vůně: Ve vůni je nejvýraznější vanilka. Podle vůně bych hádal spíš kombinaci sudů bourbon a portské, ale není tomu tak. Zraje v sudech po sherry Oloroso. Vůně je hodně svěží trochu ostrá a s náznaky kafru a mentolu.

Chuť: I chuť si nese mentolové tóny, ale zde už je patrný vliv sherry. Přidává se vanilkovo-žloutkový krém. Chuť je výrazně kouřovější než vůně. Je velmi plná a velmi intenzivní dokreslují ji lehké tóny koření a obtahují ji silné tóny dřeva.

Dozvuk: Dozvuk je delší sušší a kouřově dřevitý. Je jedinou slabinou této whisky.

Shrnutí: Silný, ale vyvážený Kilchoman. Perfektně vyladěný, ale bohužel téměř nedostupný.

Body: 86

Cenová kategorie: 5 (2000 – 3000 Kč)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *