GlenDronach 12 Yo, 15 Yo a 18 Yo

Palírna GlenDronach leží ve Skotsku v Highlands v městečku Huntly. Založil ji Jamesem Allardice roku 1826. Její whisky je obecně dřevitější, vydatná, plná a palírna umí perfektně pracovat se sudy po sherry. Produkuje prvotřídní sherry monstra.

GlenDronach 12 Yo Original

Tato dvanáctiletá whisky zrála v sudech po Pedro Ximénez a Oloroso Sherry. Je lahvována při 43 % alkoholu a není ani filtrovaná zastudena ani barvená karamelem.

Vůně: Už první přičichnutí mi tak nějak dělá radost. Silně vás udeří do nosu sherry, doprovázené zralým ovocem fíky a bílím rybízem. Dále jsou zde stopy pendreku a vanilky. Vůně je obecně spíše sladšího charakteru. Přidávají se jemné tóny angreštů.

Chuť: Alkohol je v chuti velmi utlumen. Pije se tedy skoro sama, je mírně nahořklá. Sherry, koření a dřevo v chuti dominují. Je olejovitá středně sladká a vystupují z ní tóny lékořice. Je jemně ovocná.

Dozvuk: Hořkost je zajímavá trochu podobná té z bylinných likérů. Doznívá prakticky výhradně v tónech koření, dřeva a bylin. Dozvuk je spíše delšího charakteru. A občas ho projasní tóny angreštů.

Shrnutí: Je to dobrá whisky. Škoda té její hořkosti. Cena je slušná. Já ale o koupi láhve neuvažuji, ledaže bych ji čichal, voní totiž fakt skvěle.

Body: 83

Cenová kategorie: 2 (500 – 1000 Kč)

GlenDronach 15 Yo Revival

Opět whisky, která není ani filtrovaná zastudena ani dobarvená karamelem. Síla při lahvování je o 3 % vyšší tedy 46 %. Zrála v sudech po Oloroso Sherry.

Vůně: Čokoláda oříšky a kakao jsou velmi výrazné. Dále je zde tabák do vodní dýmky, dřevo, jemné koření a pendrek a celé to dokreslují a stmelují výrazné tóny vanilky, sherry a pomerančů.

Chuť: Dle vůně jsem se těšil, až se napiji. V očekávání, co to bude zač. Jestli to bude tak dobré jako to voní. Ale čekal jsem úplně jinou chuť. Je silná, dřevitá, kořeněná člověk by u takového nášupu dřeva a koření čekal jistou dávku hořkosti, ale ta co se dostaví je sotva tak destilovaná. S tímhle množstvím dřeva a koření to bez hořkosti asi nejde. Vlhký tabák a sherry jsou podpůrné složky chuti. Mám pocit velmi slaboučké slanosti, která to celé dělá elegantnější.

Dozvuk: Jak jsem psal výše tak tohle se bez lehké hořkosti neobejde, ale tady whisce docela sluší. Dozvuk je šťavnatý a do sucha přechází až za docela notou dávku času. I zde se jakoby projevuje lehoučká slanost.

Shrnutí: Chuťově velmi silná whisky drzá jako patnáctiletá holka a silná jako dřevorubec. Zde bych o koupi uvažoval. Jen vlastně neznám příležitost, kdy bych na ni měl náladu. Mám strach, že by stála na baru a já si nalil něco jiného. Kdyby ale byla jediná, dal bych si ji s chutí.

Body: 86

Cenová kategorie: 3 (1000 – 1500 Kč)

GlenDronach 18 Yo Allardice

Popis pro osmnáctiletou whisky z produkce palírny GlenDronach, která je pokřtěna Allardice, je totožný s patnáctiletou whisky s názvem Revival. Není tedy ani filtrovaná zastudena ani dobarvená karamelem. Zrála v sudech po Oloroso Sherry. A lahvována je při 46%.

Vůně: Po dvojici předchozích whisky působí tato ve vůni docela umírněně. Zdaleka to není taková výrazná vůně. Vůně je natolik komplexní, že se v ní obtížně oddělují složky tak, aby šly jednoduše popsat. Sherry se ovšem nezapře stejně jako třešně naložené v alkoholu podobné těm z bonboniéry Mon Cheri i s tou mléčnou čokoládou. Rozinky, ovoce citrusy, káva, červené víno, dřevo, ale vše jen tak nějak probleskuje a zase se schovává.

Chuť: Chuť je opět velmi silná plná, sladká, kořeněná s tóny dřeva a opět jistou zde už jen stopovou dávkou hořkosti. Čokoláda, rum a sherry to vše příjemně podbarvují

Dozvuk: I zde dozvuk připomíná bylinný likér. Avšak do dozvuku se přidává rum, sherry a čokoláda. Je opravdu šťavnatý a bohatý.

Shrnutí: Vzhledem k ceně mě víc zaujala patnáctiletá verze. Tahle whisky je lepší a umírněnější, ale také znatelně dražší.

Body: 87

Cenová kategorie: 5 (2000 – 3000 Kč)

Závěrem

Co se týče značky GlenDronach tak mě zaujaly nejvíce jejich 8 Yo Halein, 21 Yo Parliament a potom sudová síla Cask Stength. Nebo edice Single Cask. Ale nákupem ani jedné z recenzovaných lahví dle mého názoru neuděláte chybu. Já si je všechny opravdu užil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *