Laphroaig 15 Yo

Tato whisky pochází z ostrova Islay z palírny Laphroaig, které produkuje whisky s typickým medicínským aroma. Palírna Laphroaig pro výrobu destilátu používá kombinaci vlastního sladu nakuřovaného na něco přes 50 ppm a slad z palírny Port Ellen, který je nakuřovaný na 40 ppm a tvoří většinu směsi.

Tato láhev zrála 15 let v pečlivě vybraných dubových sudech. Při 43 % alkoholu bylo naplněno 72000 lahví. Whisky je dobarvená karamelem a filtrovaná zastudena.

Laphroaig 15 Yo
Laphroaig 15 Yo

Vůně: Hlavní charakteristikou vůně je to že je sladce kouřová. Jemná s ovocnými tóny uhlazená ale zajímaví a vrstevnatá. Prolínají se zde tóny hořkého červeného grepu se svěžestí máty a sladkostí medu přecházející do jablečné a hruškové ovocnosti. Při větším snažení lze objevit tóny manga a skořice a velmi, velmi jemné dřevo.

Chuť: Čekal jsem že 43 % bude málo, ale zde to skvěle sedí. Je náhradně pitelná hladká a nasládlá. Kouř je jakoby umírněn věkem, ale i tak má pořádnou sílu. Jen je obalen elegancí. Objevují se tóny, medu a citrusů převážně pak grepu a kumquatů. Jemný náznak vanilky a příjemné kořenitost, ale zde spíš hřebíčková. A také se zasluhuje o jedno organoleptické prvenství, je to totiž poprvé, kdy se mi ve whisky zableskl kmín, ale vždy velmi rychle přešel do anýzu.

Dozvuk: Je velmi dlouhý, plný, sladce kouřový s jemně kořeněnými tóny snad prosvítá trochu vanilky a kůra citrusů. Ta hřebíčková nasládlost z chuti se zde dostává do tónů hřebíčkových cigaret. Jsou zde tóny třešní.

Shrnutí: Výborný plný a opravdu zajímavý Laphroaig. Není tak medicínsky kouřový jako 10 Yo. Nemá tu sílu, jakou mají Triple Wood nebo Quarter cask, ale má eleganci s duší whisky Laphroaig.

Body: 89

Cenová kategorie: 4 (1500 – 2000 Kč)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *