Ochutnávka v Black Stuff Olomouc

Zpět v oblíbeném The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar v Olomouci. Zase tu máme tři kousky. Ochutnal jsem jich sice víc, ale publikovat po třech mi přijde rozumné. Ať nevypadám jako alkáč.

NF1E1306

Tentokráte si posvítíme na jeden žlutý vzorek z Irska, na zklamání v podobě whisky z ostrova Arran ze stejnojmenné palírny a do Irska se vrátíme. A to ke klasice jménem Jameson, ale ochutnáme něco neobyčejného. Ochutnáme jeho 18 Yo variantu.

Yellow Spot

Jedná se o Single Pot Still Whisky z Irska z palírny Midleton. Jde o whisky starou 12 let školenou v sudech po Bourbonu, Sherry a víně Malaga. Lahvována je při slušných 46 %.

Vůně: Silně sladká, výrazně ovocná po meruňkách a broskvích. Silně se odpařující alkohol ale není nepříjemně ostrý, ale je ho tak nějak moc.

Chuť:Sladká docela, ostrá, náznaky ovoce, určitě zase meruňky a broskve, už jemně přecházejí do své kompotové varianty a to celá doplněné máslem a lehnou chutí sladkého pečiva.

Dozvuk: Citrusy, asi i tady se projeví nějaká ta meruňka. Je sladký a dlouhý.

Shrnutí: Tuhle whisky jsem ochutnal hlavně kvůli whisky Green Spot, která mi chutnala velice. A jaký je verdikt? Tak velký skok, abych si připlatil a koupil si ji na místo Green Spot, to není. Ale whisky je to velmi dobrá. Výrazně sladká a ovocná. Řekl bych: „To lepší z Irska“.

Body: 83

Arran St Emilion Grand Cru

Whisky školená v sudech z dubu a finišována v sudech po St Emilion Grand Cru. Je lahvována při 50 %.

NF1E1299

Vůně: Nakládaný hermelín, bílé víno, zvláštní nakyslost.

Chuť: Kyselkavá, štiplavá, připomíná kvalitní cider. Vůbec bych netipoval procenta. Spíš bych řekl, že má pod 40 %. Je vodová a s tóny domácího jablečného moštu.

Dozvuk: Suchý zase po cideru. Zbytky po kvašení a kvasnice.

Shrnutí: Tohle je proti Arranu, který byl finišován v sudech po Tokajském, nuda až nedobrost. Po dlouhé době whisky, o které chci říct, že je hnusná. Snad jsem měl až pocit, že je zkažená.

Body: Dnes vynechám. Stěží bych dal 50. Možná byla chyba jinde.

Jameson 18 Yo (Limited Reserve)

Klasický Jameson je whisky, která mi teda rozhodně neimponuje. Jameson 12 Yo je slušný kousek, ale 18 Yo je úplně něco jiného. Jedná se o míchanou irskou whisky, která zrála v sudech po bourbonu a sherry.

Vůně: Neuvěřitelně jemná exotické ovoce, vanilka, karamel, voňavá je i po jemném koření, které se velmi zlehka přehoupne i do chuti a dozvuku.

Chuť: Exotické ovoce, nejvýrazněji asi kiwi. Možní i mandarinky, sherry. Je neuvěřitelně, možná až moc, komplexní je trošku těžší v ní najít konkrétní chuť vše, splývá do výjimečně zakulaceného celku. Občas se vynoří i něco jako oříšky kešu.

Dozvuk: Jemný, ale relativně dlouhý s chutí, které je plná a oblá.

Závěr: Perfektní Irská whisky. Cena je vysoká, ale chuť i vůně jsou parádní. Nejlepší irská whisky, kterou jsem kdy ochutnal. A troufnu si tvrdit, že zatím i nejlepší Blended Whisky. Sbohem o trochu víc předražený Blue Label. Z této trojice je Jameson 18 Yo jasný vítěz. A to i s ohledem na cenu. Dle mého je to kousek, za který stojí zato si připlatit a to říkám jen výjimečně.

Body: 87

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *