Ochutnávka v Black Stuff Olomouc

Zase na místě činu a už u dveří se na nás smějí krabice od rozličných dobrot. Ale my se tentokráte zaměříme na ty, kterým je 12 let.

NF1E1309

 

Dalmore 12 Yo

Jednosladová skotská Whisky z Highlands. Jak jsem uváděl hned na začátku článku tak se jedná o dvanáctiletý kousek. Je stařená v sudech American White Oak a Oloroso Sherry Casks. Whisky je po obarvení karamelem a filtrování za studena lahvována při 40 % do krásné láhve s jelenem.

Vůně: Nádherná plná vůně (typoval bych velmi kvalitní míchanou whisky), je plná ovoce sladká až medová. Téměř ztracená je stopa vanilky. Dále je zde náznak povidel a pomerančové marmelády. Komplexní a příjemná.

Chuť: je jemná výrazně ovocná (převážně jablka) příjemně sladovitá lehká, ale výrazná s příjemnou sladkostí a nápadnou chutí pomerančové marmelády, jistá smetanovitost. Úplně zlehka se projevuje koření.

Dozvuk: Po jemném koření a třešních je tam jistý náznak dřevité hořkosti, která kazí jinak velmi příjemný dojem a komplexnost celku. Jsou snad i whisky, kde mi tohle sedí, ale tady ne.

Shrnutí: Velmi dobrá whisky za rozumný peníz. Příjemné vůně, perfektní chuť a trochu otravná hořkost v dozvuku. Nemusíte ji mít doma, ale zařadil bych ji mezi základní vzdělání v oboru.

Body: 82

Cenová kategorie: 2 (500 – 1000 Kč)

NF1E1301

Knockando 12 Yo (1993)

Jedná se o jednosladovou skotskou whisky ze Speyside. Je sice filtrována zastudena, ale nebyla dobarvena karamelem. Lahvována je do jednoduchých elegantních lahvích při příjemných 43 % alkoholu.

Vůně: Typická vůně zprůměrovaných skotských whisky. Jablka, vanilka, slad a karamel. Trošku sladkosti, trošku ořechů, trošku květinek. Tak nějak vše co člověk chce najít.

Chuť: Mírně kyselkavá vodová ovocná dojezd po alkoholu se stopami karamelu a vanilky.

Dozvuk: Lehce nahořklý, mírně sladký dozvuk s náznaky karamelu se suchá a nepříliš dlouhý.

Shrnutí: Základ skotské whisky má všechno co má whisky mít, ale nic z toho není dotaženo do cíle. Taková obyčejná, až bych řekl nezajímavá.

Body: 72

Cenová kategorie: 2 (500 – 1000 Kč)

NF1E1304

 

Benriach 12 yo

Dvanáctileté lahvování této jednosladové skotské z palírny, která leží ve Speyside, je ke cti to, že není dobarvená karamelem ani filtrována za studena. Nebo počkat, že by to bylo jinak. U tohoto kousku je obtížné dopátrat se pravdy. Navíc je zde několik lahvování se silami od 40 % přes 43 % pro 46 %. Já měl možnost ochutnat tu s 43 %.

Vůně: Obyčejný whisky, bez nějaké zásadní výrazné složky. Nasládlá se stopami rašeliny a ukrývající se jemnou ovocnost.

Chuť: Zbytečně kyselkavá s mírou hořkostí, asi to není úplně můj šálek kávy. Náznak vanilky.

Dozvuk: Hořkost dostává i do dozvuku a s ní přichází dřevo lehká rašelina, sladší čokoláda a snad silně pražená káva.

Shrnutí: Tak nějak nezanechala dojem, ale pozor je to dobrá whisky pitelná, jen bych ji při slepé ochutnávce, nepoznal a asi bych si ji ani nedal znovu. Mám-li zůstat u stejné značky a ve stejné cenové kategorii tak raději Curiositas nebo Sherry Wood či Brine Moss,

Body: 74

Cenová kategorie: 2 (500 – 1000 Kč)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *