Ochutnávka v Black Stuff Olomouc

Další návštěva mého oblíbeného podniku Black Stuff.

Gold Cock 1992

Nedobarvovaná, nefiltrovaná whisky v sudové síle 61,5 % z jediného sudu s číslem 505 v počtu 246 lahví byla vybrána personálem olomouckého Black Stuff Irish Pubu. Jedná se o 24 let starou whisky, která dozrávala v sudech z českého dubu. Pochází z palírny Rudolfa Jelínka.

Vůně: To, že je to Gold Cock prostě ve vůni poznáte. Žádná jiná whisky tento jedinečný charakter nemá a věřím, že nesedne každému, já byl při prvním ochutnání whisky Gold Cock zklamán, až po několika sklenkách z láhve jsem objevil její kvality a velmi mi zachutnala. Proto jsem si řekl, že musím ochutnat i tento 24 let starý kousek. Voní po jehličí smůle a mátě, po slivovici a peckách.
Chuť: Koření a pecky, taková ta drzost slivovice. Není to zrovna uhlazené pití, je to whisky pro drsné jazýčky, kterým vyhovují tisíce jehliček, které vpichují složky vůně i do chuti. Snese velmi silné naředění. Ve vůni je sice po naředění slabší, ale chuť se mocně otevře a whisky rapidně zjemní a stane se sametovější.
Dozvuk: Opět pecky, přidává se dřevo a koření hlavně muškátový ořech a hřebíček. Dozvuk naředěné whisky sice přijde o část dřevitosti, ale je hladší.
Shrnutí: Zatím nejlepší česká whisky, kterou jsem měl tu čest ochutnat. Tahle opravdu stojí za to.
Body: 86
Cenová kategorie: 3 (1000 – 1500 Kč)

IMG_1682

BenRiach 1999

Lahvování BenRiachu pro Whisky Festival 2015. Sudová síla, jednosudová whisky bez filtrování a dobarvení. Jedná se o třináctiletou whisky která zrála v sudech po bourbonu. Pochází ze sudu s číslem 90116 a lahvována je při 55.1 % alkoholu.

Vůně: Základní složku tvoří ovocný salát z exotického ovoce doslazený medem. Dále se vynořují relativně silné citrusové tony a lehký náznak čerstvě posečené trávy.
Chuť: V chuti dostává exotické ovoce jasnější formát a vyvstávají ananasy, přidává se silná dřevitost se zázvorem a jeho ostrostí.
Dozvuk: Konec je suchý s tóny zázvoru a dřeva. Škoda je lehké hořkosti.
Shrnutí: Myslím že pro milovníky dřevitějších a ostřejších whisky je to dobrá volba.
Body: 84
Cenová kategorie: 3 (1000 – 1500 Kč)

Octomore 07.2


Jedná se o whisky ze silně nakuřovaného sladu 206 ppm. Whisky je jen 5 let stará, pochází palírny Bruichladdich a dozrává v sudech z amerického dubu a v sudech po vínu Rhône Syrah. Lahvována je v sudové síle 58,5%. Filtrace za studena a barvení karamelem byly vynechány.

Vůně: Výrazně kouřové aroma, stopy ovoce přes citrusy a exotické ovoce až po maliny. Hovězí vývar.
Chuť: Dřevitá a tabáková chuť plná kouře a dehtu se stopami ostružin.
Dozvuk: Je velmi dlouhý dominuje mu tabák a dehet spolu s medovou sladkostí.
Shrnutí: Cena je dle mého přestřelená, ale pro milovníky extrémně kouřových whisky to může být to pravé. Trochu jí chybí komplexnost, ale její kvality jsou jednoduše jinde.
Body: 87
Cenová kategorie: 6 (3000 – 5000 Kč)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *