Ochutnávka ve Whisky Shopu Brno

Isle of Jura 18 Yo

Nenakouřená whisky z palírny ležící na malém ostrově ve Skotsku Isle of Jura. Whisky Jura je třetí nejprodávanější whisky ve Skotsku. Tato osmnáctiletá whisky je lahvována při 40 % alkoholu. Je filtrována za studena dobarvena karamelem a stařená je v sudech po Oloroso sherry.

IMG_1560

Vůně: Káva, jednoznačně uvařená káva, pomeranče karamel a koření.
Chuť: Káva, marcipán, pralinky, marmeláda a pendreky.
Dozvuk: Délka je slušná chuť je taková nudná a trošku se v ní projevuje alkoholovitost.
Shrnutí: Pokud má být tato whisky náhrada Isle of Jura 21 Yo. Tak utíkejte do obchodu si koupit 21 Yo dokud je. Za mě tuhle prostě ne 12 Yo, 16 Yo a nečekaně i 21 Yo jsou dle mého lepší kousky. Jednoznačně nejslabší kousek večera, i když obstát v takové konkurenci je těžké.
Body: 78
Cenová kategorie: 4 (1500 – 2000 Kč)

Talisker North 57°

Talisker je jedinou palírnou na ostrově Skye. Dělá výbornou lehce nakouřenou whisky a občas ji naředí jen na 57 %. Před nalahvováním se ještě filtruje za studena a obarví karamelem.

Vůně: Lehce kouřová vůně plná rašeliny a soli i přesto sladká s intenzivními tóny ovoce které se ukrývají někde za relativně silným, ale příjemným alkoholový obláčkem.
Chuť: Stejně jako vůně je lehce kouřová, s tóny medu mandlí oříšků a ovoce. Často zmiňovaný pepř jsem hledal jaksi marně.
Dozvuk: Přijde mi velmi dlouhý, docela ostrý s prolínající se svěží kyselostí, vanilkovou suchostí a kouřovou slaností.
Shrnutí: Krásný Talisker. Asi nejlepší z těch mnou ochutnaných. Je zábavnější než 10 Yo a navíc mu vévodí krásných 57 % při kterých je lahvován na místo obvyklých 45,8 %.
Body: 86
Cenová kategorie: 4 (1500 – 2000 Kč)

Longrow 11 Red

Jedenáct let stará whisky z palírny v Campbeltown, která strávila 7 let v sudech po bourbonu a 4 roky v sudech po víně Cabernet Sauvignon. Lahví plněných nebarvenou a nefiltrovanou whiskou se sudovou silou 52,1 % v roce 2012 vzniklo 9000.

Vůně: Červené víno je ve vůni hodně výrazné sekundují mu kouř a lesní bobulové plody, Tohle se čichá nádherně.
Chuť: Pokud se to čichalo nádherně tak chuť je božská. A s vůni velice dobře koresponduje. Navíc jsou zde tóny citrusů a bílého vína.
Dozvuk: V dozvuku se kouř projeví naplno a projevuje s v mocném a dlouhém zakončení se špetkou anýzu a fenyklu.
Shrnutí: Longrow 11 Yo Red už jsem jednou ochutnal a byl jsem nadšený. Měl jsem tedy velký očekávání a rozhodně nebyla zklamána. Výborná whisky, která má ale vyšší cenovku. V Brněnském Whisky shopu jsem si rovnou vzorky Longrow 11 Yo Red po Cabernet Sauvignon i po Shiraz nechal zabalit do lahviček na přímé porovnání.
Body: 87
Cenová kategorie: 5 (2000 – 3000 Kč)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *