Ochutnávky Ardbeg

Pokud nemám láhev tak ochutnávky slučuji po 3 do jednoho článku a ne jinak tomu bude u ochutnávky lahví palírny Ardbeg. Vzorků nebylo mnoho a tak se nedalo udělat srovnání každý s každým. Tak jsem udělal srovnání každého vůči mnou nejlépe hodnocené whisky Ardbeg Uigeadail.

Na palírnu Ardbeg mám smíšené názory 10 Yo, Uigeadail a Corryvreckan jsou naprosto úžasné whisky. Zbytek jsou cenově nedostupné zhovadilosti s cenou přes 5000 korun spíše k osmi či devíti tisícům korun.

Dark Cove:

Palírna Ardbeg leží na Islay a produkuje silně kouřovou a chuťově mocnou whisky. První, kterou zmiňuji, tedy Dark Cove je lahvována při 55% a poležela si v sudech po Bourbonu a Dark Sherry.

Vůně: Příjemně dřevitá a sladká vůně se stopami ovoce, hlavě citrusů, a na Ardbeg jemnou rašelinou. Proti Ardbeg Uigeadail je sladší trochu dřevitější a méně citrusová. Působí tak trochu méně svěžím a těžším dojmem.

Chuť: Jemně ovocná, velmi jemně kyselkavá a perlivá. I zde je rašelina jemnější, než je u Ardbegu zvykem. Jo a rozinky. Citrusy tu v porovnání s Ardbeg Uigeadail prakticky chybí. A už chuti se začíná objevovat koření.

Dozvuk: Dlouhý… ó ano, dlouhý, příjemný hřejivý se stopami koření do svařáku. Příjemnou sladkostí a perfektní rašelinou.

Shrnutí: Výborný, i když trochu vyjemnělý a sladší Ardbeg. Problém je jako u většiny Ardbegů cena.

Body: 87

Cenová kategorie: 6 (3000 – 5000 Kč)

Perpetuum:

Pochází ze sudů po Bourbonu a Sherry. Lahvována je ke dvoustému výročí palírny Ardbeg při 47,4 %. Vzniklo 72000 lahví.

Vůně: Suší kouř, omítka při škrabání, lehce citrusy, vanilka a kyselkavost. Proti Uigaedail méně výrazné.

Chuť: Kouř, popel, čokoláda, citrusy, anýz a lékořice.

Dozvuk: lékořice a koření obecně je v dozvuku docela příjemné, ale proti Uigaedail mi přijde slabší a kratší a dokonce i Ardbeg Ten mě baví více.

Shrnutí: Tady se soudruzi řekl bych trochu sekli. Za mě absolutně nejslabší Ardbeg. Cena je na Ardbeg slušná, ale výsledek ne.

Body: 82

Cenová kategorie: 6 (3000 – 5000 Kč)

NF1E1893

Supernova 2010:

Extrémně silně nakouřená whisky lahvovaná při 60.1%. Jednoduše extrémní whisky.

Vůně: Silná co se týče kouře, překvapivě jemná co se týče alkoholu. Přes kouř je cítit jen málo co. Trochu gumy z tenisek, ardbegovské citrusy a trochu zelených jablek.

Chuť: Pokud jsem u Uigaedailu psal, že je to nervy drásající pustošení chuťových buněk, tak tady nemám slov. Absolutní pecka.

Dozvuk: Dlouhý? Dlouhý! Ráno jsem se probudil s kostkou rašeliny pod polštářem. Epesní, silný, plný a fakt dlouhý.

Shrnutí: Pominuli ji naprosto šílenou cenu, tak je to boží whisky. Chuťově asi nejlepší Ardbeg.

Body: 89

Cenová kategorie: 8 (10000 – 20000 Kč)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *