Palírna Teeling

IMG_0473

Během víkendové návštěvy Dublinu se dá stihnout spousta věcí krom ochutnávání Irských specialit také ochutnávání Irské whiskey. (Palírna Teeling je mladá palírna. Produkuje však relativně rozsáhlou škálu whisky a nejen tu.) Půjdeme-li se stářím od 0, pak tu můžeme ochutnat dva Poitíny, tedy sladovou pálenkou, která nezraje s sudech, ale rovnou po vypálení se lahvuje. Ta, kterou produkují zde v Teelingu, je velmi jemná a nečekaně pitelná. No jo Irská trojí destilace.

IMG_0434

Přejdeme-li k produktům, které už se mohou nazývat jako whisky tak vstupní úrovní jsou Small Batch a Single Grain a Single Malt. To lepší co palírna nabízí, jsou 13 Yo, 23 Yo, 24 Yo a 26 Yo. Všechny tyto produkty si potom můžete zakoupit v prodejně přímo v palírně.

IMG_0453

Dokonce si můžete stočit vlastní láhev. V době mé návštěvy to byla whisky v sudové síle ze sudu 8888, kterou jsem ochutnal v rámci ochutnávky, a byla božská. Upřímně trochu lituji, že jsem to neudělal.

IMG_0452

Ale teď už k samotné palírně. Palírna byla založena v roce 2015, takže historie nic moc. Ale kde tedy vzali šestadvacetileté plnění? Z dostupných pramenů se dá vyčíst, že se jedná o nezávislé stáčení, tedy koupené sudy z jiných palíren, údajně v Cooley.

IMG_0445

Co se týče prohlídky samotn,é byla rozumně obsáhlá, nepříliš dlouhá s tím, že si člověk mohl přičichnout k sudům, ve kterých whisky dozrává. Což byl asi největší přínos z celé prohlídky.

IMG_0449

To nejzajímavější je ale ochutnávka. Začneme tedy whisky Single Grain tak jak se na ochutnávce začínalo. Přejdeme přes Small Batch a dostaneme se k Single Matl. A tak trochu mimo se podíváme i na jeden z poitínů, které palírna nabízí.

IMG_0450
Druhá vlna ochutnávek pak shrne 15, 23 a 24. letou verzi.

Teeling Single Grain

Tato whisky je stejně jako další zmíněné kousky lahvována při blahodárných 46 % alkoholu.
IMG_0455

Vůně: Sladké aroma ze kterého silně čpí alkohol. Trochu umělé jako cukrová vata a květiny z pracího prášku.
Chuť: Lehká a jemná 46 % bych nehádal. Med s vanilkou jsou takovou nudnější složkou, ale perníkové koření to trochu vytáhne nahoru.
Dozvuk: Dozvuk není příliš dlouhý a mírně hořkne, ale hořkost není nepříjemná, protože je překryt jakousi zvláštní sladkostí.
Shrnutí: Vůně mi příliš nesedla ale v chuti je o poznání lepší.
Body: 80
Cenová kategorie: 2 ( 500 – 1000 Kč)

Teeling Small Batch

Tato whisky dozrávala v sudech po rumu Flor de Cana. Lahvována je při 46%.
IMG_0456

Vůně: Štiplavá, v prvé řadě vanilka a náznak rumu, potom něco tropického ovoce asi banány a ananas, mango a papája.
Chuť: Naznak něčeho mezi lepidlem a nátěrovou barvou naštěstí rychle ustoupí a pak je chuť ovocná s otravně štiplavou složkou.
Dozvuk: Dozvuk je ostrý trochu umělý asi způsobený tím že whisky není zrovna z nejstarších.
Shrnutí: Z dostupného výběru základní řady je to nejslabší kousek. Ten poitín mi asi sedl víc.
Body: 78
Cenová kategorie: 2 ( 500 – 1000 Kč)

Teeling Single Malt

Whiskey si prošla poněkud větším množstvím sudů a každý v ní něco zanechal Sherry, Portské, Madeira, Burgundské a Cabernet Sauvignon. Lahvována je při 46%.

IMG_0457

Vůně: Banány, malinová marmeláda, citrusy, vanilka a karamel a mango.
Chuť: Ostřejší v chuti, ale něco hroznů s v ní najde. Ze sudů se nejvíce projevuje Madeira. Kyselejší jablíčku a jen lehká natrpklost.
Dozvuk: Kratší a kořeněný. Spíše pepř než perníkové koření. Úplně na konci se projeví hruška a dřevo se zavibrováním hořkosti, jejíž absence by vynesla o bodík či dva víc.
Shrnutí: Na závěr si nechám to nejlepší. Pokud něco od Teelingu a má to být za slušný peníz tak neváhejte a berte tohle. V bodování to dělí jen dva body ale tahle je lepší o vagón.
Body: 82
Cenová kategorie: 2 ( 500 – 1000 Kč)

Teeling Poitin

Fotografie je pouze ilustrativní. Poitín Spirit of Dublin jsem bohužel neochutnal, měl bych strach, že z palírny neodejdu.

IMG_0454

Vůně: Maliny, borůvky, jahody a angrešty, To jsem vůbec nečekal.
Chuť: Sotva jsem se udržel na židli, možná jsem si mohl přečíst, že to má 61,5%, který neměl čas se uklidnit v sudu. Ale je to překvapivě v pohodě, když to člověk čeká. Čekal jsem nerozvážnou drzost, ale je to docela komplexní a uhlazené.
Dozvuk: Něco jako nepříjemný ocas, který znáte u slivovice, tady neexistuje. Dozvuk je překvapivě dlouhý, než se chuťové buňky vzpamatují z těch 61,5 %, tak si asi vzpomínají, co to vlastně cítili. A vzpomínají si ke konci už jen na takovou tupou sladkost.
Shrnutí: Neskutečné překvapení proti Georgia Moon, která trochu připomínala ocelový kartáč protažený krkem je tohle úžasná pohoda.
Body: 78
Cenová kategorie: 2 ( 500 – 1000 Kč)

Díky personálu palírny za super zážitek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *