Talisker Port Ruigh

Whisky pochází ze stejnojmenné palírny na ostrově Isle of Skye, která je vlastněná společností Diageo. Je lahvována při 45.8%. Je dobarvena karamelem a taky je filtrována za studena, zrála v sudech z amerického a evropského dubu, v sudech silně vypálených a poté dozrávala v sudech po Portském. A to ji propůjčilo velmi neobvyklou chuť. Voda pro tuto whisky je silně rašelinná a slad je nakuřován zhruba na 22 ppm.

Název Port Ruighe (vyslovovaný Port Rý) je po největším městě na ostrově Isle of Skye.

Talisker Purt Ruighe
Talisker Purt Ruighe

Vůně: Ovocně kouřová s citrusy, s tóny portského, s čokoládou a tmavými lesními plody. Jemné stupy oříšků a banánové slupky.

Chuť: Kouřově, povidlová, ale trochu řidší. Zde mi tedy přijde, že jsou pepřovité a kořeněné tóny výraznější než u klasické 10 Yo. Je ale navíc i trochu dřevitější. Probleskuje tropické ovoce hlavně pak banán. Jsou zde i stopy čokolády.

Dozvuk: Dozvuk je super až na jednu složku, která mi vadí a tou je jakoby umělá uzenost. Podobná té z chipsů. Je to jen slabé, ale fakt mi to vadí. Jinak je dozvuk příjemně dlouhý kořeněný s

Shrnutí: Jedinou chybkou je ta divná pachuť v dozvuku. Jinak velmi dobrá příjemná whisky s rozumně kouřovým charakterem a vůbec zajímavým chuťovým spektrem. Ten malý detail v dozvuku je jediná drobnost, která mi brání říct, že je lepší než Talisker 10 Yo.

Body: 85

Cenová kategorie: 3 (1000 – 1500 Kč)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *