Tekutý kapřík: Lagavulin 1998 a Octomore 07.4

Poznámky k degustacím z akce tekutý kapřík v brněnském The Whisky Shop.

Lagavulin 1998 Distillers Edition:

Whisky pochází z ostrova Islay. A stejně jako Lagavulin 16 Yo je to šestnáctiletá whisky. Zrála však navíc v sudech po sherry Pedro Ximénez. Je filtrovaná a dobarvovaná, lahvována je při 43 % alkoholu.

Vůně: Velmi plná, silná se zastřeným alkoholem. Sherry s rašelinou v uzených tónech se snoubí v něžném a pomalém tanci. To vše doplňují: vosk, rozinky, tér a silně zralé citrusy.

Chuť: Zde opět jen slova chvály. Neuvěřitelná plnost tónech kakaa, uzeného masa a karamelu. Trochu mě zarazilo, jak málo chuť koresponduje s vůní. Na konci jsou stopy sladkého sirupu proti kašli.

Dozvuk: Šťavnatý, plný dozvuk tentokráte krásně koresponduje s chutí. Je jejím přímým a dlouhým protažením a taktně vybízí k dalšímu doušku. Je rašelinný decentně sladký s tóny kouře vycházejícího z udírny.

Shrnutí: Perfektní whisky. Opravdu výborná, je ještě lepší než Lagavulin 16 Yo. Patří mezi dražší kousky, ale stojí za to. Jedinou drobnou výtku bych snad mohl mít proti té slabé podobnosti vůně chuti, ale mně to spíše vyhovuje.

Body: 90

Cenová kategorie: 5 (2000 – 3000 Kč)

Octomore 07.4 Virgin Oak

Tato sedmiletá whisky pochází z produkce palírny Bruichladdich, ta produkuje whisky pod třemi jmény. První je stejnojmenná nenakouřena whisky tedy Bruichladdich. je nakuřovaná whisky pod názvem Port Charlotte. No a na závěr jsou zde super nakouřené a na svůj věk dost drahé whisky Octomore. Zatím co slad pro whisky Port Charlotte je nakuřován na 40 ppm, tak slad pro Octomore se v míře nakouření pohybuje od 167 ppm po 208 ppm.
Tato whisky byla vyprodukována v počtu 12000 lahví plněných v síle 61,2 % alkoholu. Vznikla ze sladu nakuřovaného na 167 ppm. Zrála v sudech Virgin Oak a First Fill Bourbon. Není ani dobarvovaná ani filtrovaná za studena. A je stáčena v sudové síle.

Vůně: Tak tohle je extrém. Velmi, velmi silná vůně. Je plná, ostřejší, ale to je vina procent. Připomínaná mi leštěnku na nábytek. Kouř, med, dub a vanilka tomu sekundují.

Chuť: Stopy korku jsou velmi výrazné. Vanilka s medem, dubem a slabý náznak a podobnost s Gold Cock 1992 Slivovitz Finish. Kouřovitost je výrazná, ale asi mimo chápání lidských buněk (senzory saturovány).

Dozvuk: Doznívání je hlavně o kouři a o tom, že krásně hřeje v jícnu. Nějaké bylinky a něco koření s jemnou vinnou perlivostí.

Shrnutí: Bezpochyby je to pro mě nejlepší Octomore, který jsem ochutnal a první, který toužím mít doma. Je opravdu geniální. Do téhle láhve jsem nebyl přílišným příznivcem značky Octomore.

Body: 90

Cenová kategorie: 7 (5000 – 10000 Kč)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *