Tobermory, Bunnahabhain, Isle of Jura, Scapa

V rámci přátelské ochutnávky v brněnském The Whisky Shop byla možnost ochutnat láhve ze 4 palíren: Tobermory, Bunnahabhain, Isle of Jura a Scapa.

Tobermory 10 Yo

Palírna Tobermory stojící na ostrově Isle of Mull je vlastněná je společnost Burn Stewart Distillers. Na ostrově nejsou sklady a whisky zraje na pevnině v Deanstonu.
Je součástí míchaných whisky Scottish Leader a Black Prince. Pod značkou Tobermory je prodávána nerašelinná whisky a pod značkou Ledaig velice specifická kouřová whisky.

Toto desetileté plnění je lahvováno při 46,3 % alkoholu. K dobru je třeba uvést, že se ani nebarví ani nefiltruje.

Vůně: Trošku travnatá a výrazně mentolová se stopami kafru. Svěží s tóny cukrového melounu. Zatuchlost jako zvětralé pivo je asi jediná věc, která mi na této whisky vadí.
Chuť: Opět tóny mentolu, kafru a eukalyptu. Tohle mě na ní baví. Jemná medová sladkost a bylinky chuť krásně zakulacují.
Dozvuk: Středně dlouhý, dřevitý, se stopami čerstvě posečené trávy a mladickou ostrostí.
Shrnutí: Proti nechutně drahé Tobermory 15 Yo je docela obyčejná a svým způsobem svá. Cena je však slušná a whisky sama o sobě také. Pro milovníky mátových mentolových a kafrových tónů ve whisky je to správná volba.
Body: 79
Cenová kategorie: 2 (500 – 1000 Kč)

img_2382

Isle of Jura Turas Mara

Palírna Isle of Jura leží na stejnojmeném ostrově a dle historických pramenů by se mohlo jednat o nejstarší palírnu ve skotsku. Původní whisky z této palírny byla silně rašelinná. Nyní je whisky spíše lehčího charakteru.

Whisky je dobarvovaná, prodávaná jako Travel Retail Exclusive edice a plněna do lahví je při 42 % alkoholu.

Vůně: Ovoce, stopy suchého rumu jamajského stylu, dřevo, pomerančová marmeláda a sušené ovoce.
Chuť: Sladká, trochu řídká, med, a pomerančová marmeláda. Je zbytečně dřevitá a nahořklá.
Dozvuk: Dozvuk je z kratších je kořeněný a nahořklý s tóny dubového dřeva.
Shrnutí: Pokud máte s whisky od palírny Isle of Jura zkušenosti. Tak vám asi přijde jako takový průměr všech lahví. Není to špatná whisky, ale pokud si někdy budu kupovat něco od Isle of Jura, tak to bude šestnáctileté plnění. Je plnější a zábavnější.
Body: 80
Cenová kategorie: 3 (1000 – 1500 Kč)

Scapa Skiren

Palírna Scapa leží na největším ostrově Orknejí. Založeny byla v roce 1885 a v současnosti je majetkem Allied Distillers. Palírna byla v letech 1994 až 2004 zavřená kvůli modernizaci. Scapa má dostupné jen dva produkty a šestnáctiletou verzi a novinku Scapa Skiren.

Scapa Skiren je whisky lahvovaná při 40% a je filtrovaná za studen. Slad pro tuto whisky není nakuřovaný nad rašelinou. I přesto si však jistou kouřovitost zachovává. Whisky zraje v prvně plněných sudech z amerického dubu.

Vůně: Jemně kouřová, plná medu a vanilky, tropické ovoce a dřevitost
Chuť: Medově sladká uhlazená a docela komplexní. Ovocná se stopami kouře a hřebíčkem.
Dozvuk: Dozvuk je docela krátký, jemné stopy hřebíčku lehká dřevitost a jemná medová ovocnost.
Shrnutí: Slušná whisky, ale 16-ka je určitě lepší kousek. Navíc cena není příliš přátelská.
Body: 78
Cenová kategorie: 4 (1500 – 2000 Kč)

Bunnahabhain Cruach-Mhòna

Z palírny Bunnahabhain pochází údajně nejméně rašelinná whisky ze všech palíren na Islay. Ale s tím já nesouhlasím, neboť Bruichladdich dle mého dělá také whisky beze stopy rašeliny. Právě se mi na stole tyčí sklenička s Bruchladdich 1989 21Yo a rašelina nikde. Whisky se používá do míchaných whisky Famous Grouse a Black Bottle.

Tak tohle je zajímavá čoudovka. Slad není nakuřovaný a všechna kouřová chuť tak údajně pochází ze silně rašelinné vody. Není barvená ani filtrovaná a stáčená je při slušných 50 % alkoholu.

Vůně: Kouřová, těžší, zatuchlá, ovocná a velmi plná vůně. Na povrch prosakují i stopy oříšků.
Chuť: Nějak se nejsem sto rozhodnout, zda je to lehčí nebo těžší whisky. Nějak se mezi těmi stavy náhodně přepíná. Ale citrusy a zralé ovoce jsou v chuti stále, stejně jako výrazně fenolové aroma, vanilka a sherry. Po delší době v ústech má olejnatý charakter.
Dozvuk: Tady se projeví slanost a mořské řasy s rašelinou.
Shrnutí: Tohle byl absolutně nejzajímavější kousek z celé ochutnávky. Moc podařená a hodně neobvyklá, zvláštním způsobem kouřová a extra zábavná whisky.
Body: 84
Cenová kategorie: 4 (1500 – 2000 Kč)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *