WF2016 – Klenoty 3/101

Mým malým cílem bylo na Whisky Festivalu 2016 na Malé Morávce ochutnat whisky ze 101 od Iana Buxtona. Které nejsou běžně dostupné. A rovnou tři vybírám do této stručné recenze. Tím se dostávám na 53 ochutnaných kousků z této knihy, která byla můj počáteční průvodce po světě whisky.

Balblair 1989

Whisky v této nádherná lahvi, ze které je radost nalévat má 43 % alkoholu, není dobarvované a osmnáct let zrála v sudech po Bourbonu.

Palírnu Balblair ležící v Higlands založil John Ross roku 1790 a řadí se tak nejstarším funkční skotské palírny. Roku 1996 se jejím vlastníkem stala Inver House Distillers. Palírna stvořila známý film Angel’s Share. Na palírně se mi líbí převážně to, že všechny láhve jsou označeny datem studování i lahvování.

Vůně: Svěží sladová, travnatá, ovocná, sladká tak akorát, banánová slupka, ananas a cukerín. Alkohol není úplně zastřen a jemně štípe do nosu.

Chuť: Rozumně sladká, velmi zvláštním způsobem dřevitá, sladovitá velmi jemná a vlídná s charakterem trávy, ovoce a jemného koření.

Dozvuk: Šťavnatý, lehce kořeněný konec se stopami vanilky a výraznou luxusně působící dřevitostí. V úplném závěru jde pak velmi výrazně dosucha s náznaky piva z rodiny ALE.

Shrnutí: Perfektní lehká whisky vesměs bych řekl, že z lehkých whisky asi jedna z nejlepších. Na tuhle palírnu si dám pozor, a jak se k něčemu dostanu tak to ochutnám. Jednu výtku bych měl vůči velmi suchému pocitu tak 20 vteřin po polknutí, kdy skončí tóny dozvuku.

Body: 88

NF1E1867

Bruichladdich The Laddie Ten

Tato láhev je z Limitované edice The Laddie Ten. Je plněná při 46% alkoholu, není barvená ani filtrovaná za studena. Je to jen několik dní zpátky co se Bruichladdich rozhodl tuto limitovanou verzi obnovit. Tak snad bude stejně dobrá jako tato.

Palírna samotná leží na ostrově Islay. Založena byla roku 1881 bratry Harveyovimi. Palírna produkuje whisky pod třemi jmény. První je stejnojmenná nenakouřena whisky tedy Bruichladdich. Druhá je nakuřovaná whisky pod názvem Port Charlotte. No a na závěr jsou zde super nakouřené a na svůj věk nechutně drahé whisky Octomore. Zatím co slad pro whisky Port Charlotte je nakuřován na 40 ppm, tak slad pro Octomore se v míře nakouření pohybuje od 167 ppm po 208 ppm.

Vůně: Cukr, slad, med, bourbon. Velmi jemná není problém zanořit nos úplně do glencairnu, náznak zvláštní, ale příjemné zatuchlosti a vaječné pomazánky.

Chuť: Na 46% velmi jemná, přesto že je unpeated tek bych řekl velmi lehce rašelinná, lehký náznak vanilky, jen velmi lehce dřevitá, sušené ovoce a pomeranče.

Dozvuk: Dozvuk je dlouhý silný silnější než chuť, doznívá po hřebíčku, a jemné rašelině, alkohol se probudí právě jakby až v dozvuku. Slabý náznak citrusů a dubová dřevitost v té správné míře.

Shrnutí: V porovnání s Classic Laddie je zde velmi příjemná absence jisté umělosti, která mi u Classic Laddie vadí. Tady mě ukončení výroby dost mrzí. Jsem rád, že jsem ji měl možnost asi 3x ochutnat.

Body: 86

NF1E1832

Macallan 10 Yo Sherry Oak

Třetí vzorek skotské whisky pochází z mé oblíbené palírny ze Speyside Macallan. Jedná se o desetiletou verzi. Která dozrávala v sudech po sherry. Lahvování je prováděno při 40% bez dobarvení ale s filtrováním za studena.

Jedná se whisky z bývalé základní řady ze skotské palírny Macallan ležící ve Speyside dnes už je základní řada prodávaná bez udání věků (NAS), ale všechny tyhle whisky ať už ze staré nebo nové řady jsou velmi dobré.

Láhev je dodána v elegantní zlaté krabici s texturou, whisky je lahvována při 40 % alkoholu, které ji velice sluší. Zraje v dubových sudech po sherry.

Vůně: Typická sladovitě macallanovitá (to se komplikovaně popisuje ale každý Macallanto má v sobě a jiné whisky to postrádají), ale sladovitost je o poznání slabší, vůně sherry je hodně výrazná ve vůni jsou i náznaky sladké mléčné čokolády. Štiplavost alkoholu se téměř neprojeví. Není tedy problém zarazit nos hluboko do glancairnu.

Chuť: Silné, ale svěží sherry doplněné čokoládou Milka.

Dozvuk: Sušší, ale silné sherry, med, ke konci a pak přechází do sucha.

Shrnutí: Tak tohle je lepší pití než Amber sice jen o kousek, ale je. A taky mi přijde překvapivě lahodnější než Macallan 10 Yo Sherry Cask. Výborný zástupce Speyside.

Body: 85

NF1E1851

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *