WF2016 – Palírna Springbank

Palírna Springbank v Cambeltown produkuje whisky pod třemi názvy Springbank, Longrow a Hazelburn.

V palírně se destiluje od roku 1828 a whisky pod obchodní značkou Springbank jsou vyráběny z lehce nakouřeného sladu. Používá se takzvané dvou-a-půlná destilace. Běžnou prodejní řadou jsou 10, 12, 15, 18 a 21 let staré whisky. První Longrow tedy whisky ze silně nakouřeného sladu byla destilována v roce 1973 jako důkaz, že Islay styl se dá vyrobit i na „pevnině“. Základní řada Longrow se skládá z Peated, Red a 18yo. Nejnovější značkou je whisky Hazelburn, která byla prvně destilována v roce 1997. Slad pro tuto whisky je sušen pouze horkým vzduchem a destilována je třikrát. Ta je zatím dostupná jako desetileté a dvanáctileté plnění.

NF1E1817

Názvy Longrow a Hazelburn pochází z názvů zaniklých palíren.

Longrow CV

Vůně: Zvláštní nezvyklá dřevitost spojená s klihem, kouřem a docela zábavnou ovocností mandarinkového kompotu.

Chuť: Sytě rašelinná a kouřová chuť s kumquaty a celkem slušnou dávkou soli, jemné koření, ale obtížně rozlišitelné. Asi nové koření, hřebíček, skořice, anýz.

Dozvuk: A tady to přichází. Je dlouhý … dlouhý … kouřový a moc se neliší od chuti. Mandle v cukru v podchodě pod brněnským nádražím a taková příjemná mandlová mastnost. Je vyvážený a zábavný.

Shrnutí: Není v základní řadě a už není běžně dostupná, což je škoda protože tahle whisky mi moc chutná. Měl jsem ji poprvé v Praze v Marpek Whisky a byl jsem nadmíru spokojen. Trochu jiný velmi příjemný kouř.

Body: 87

Cenová kategorie: 3 (1000 – 1500 Kč)

NF1E1874

Body: 85

Longrow 11 Yo Red

Jedenáct let stará whisky, která strávila 6 let v sudech po bourbonu a 5 let v sudech po Australském Shiraz. Lahví se silou 53,7% v roce 2013 vzniklo 9000.

Vůně: Lesní jahody, možná i trochu umělého jahodového aroma což je asi jediná chyba této whisky. Dále je vůni vlhký tabák a vanilkový krém, které se perfektně prolínají. A višňový kompot. Alkohol trošku poškádlí nos.

Chuť: Zatím co ve vůni je silnější alkohol cítit, tak v chuti je whisky sametově jemná. Příjemně nasládlá a rozumně rašelinná.

Dozvuk: Červené barikové víno s rašelinou. Jinak je dozvuk překvapivě sušší než bych čekal, ale velice příjemný, spíše delší s výraznou stopou rašeliny a borůvkami a úplném závěru.

Shrnutí: Perfektní whisky. Ještě, kdyby se dala koupit za jinou částku než necelé 4 tisíce korun.

Body: 87

Cenová kategorie: 5 (2000 – 3000 Kč)

NF1E1912

Springbank 100% Proof

Vůně: Sherry spousta ovoce, lehoučký kouř a celkově je vůně velmi bohatá.

Chuť: Silná, medově ovocná, jemně rašelinná

Dozvuk: Dlouhý, velmi příjemný, lehce palčivý jak by člověk po 57% asi očekával.

Shrnutí: Další úžasný kousek od palírny Springbank. Kdo má rád ovocnější sudovky s trochou kouře tak skvělá volba. Nebo počkat, že by taky nebyla běžně dostupná. Není no.

Body: 85

Cenová kategorie: 5 (2000 – 3000 Kč)

One thought on “WF2016 – Palírna Springbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *