Whiskey & Coke

Tohle je klasika. Drink, který mě nikdy moc neuchvátil, ale své místo zde si zaslouží. Prostě whiskey, cola a led. V jednoduchosti je síla, nebo že by to bylo jinak? Ano, ne každá whisk(e)y se dle mého názoru na míchání s colou hodí. A tak jsme vytvořili 4 kategorie whisk(e)y pro míchání s colou.

Kategorie I.: Dobrá whisk(e)y, která je po smíchání s colou dobrá. Zástupcem je třeba Johnnie Walker Black Label nebo Monkey Shoulder.

Kategorie II.: Dobrá whisk(e)y, které je po smíchání s colou špatná. Jsou whisk(e)y, které do coly nenalejete, protože vám to cenovka nedovolí, nebo takové, kdy si danou kombinaci nedovedete představit, a i ty mohou být dobré. Ale přeci jen existují kousky, které vytvoří obtížně pitelnou kombinaci. Dle mého jsou to kouřové whisky, které se lépe kombinují třeba s tonikem.

Kategorie III.: Ne příliš dobrá whisk(e)y, která se smícháním s kolou stane pitná. Do této kategorie patří dle mého třeba whisk(e)y Black & White nebo Cameron Brig, které mi samy o sobě vůbec nejedou, ale po smíchání colou vytvoří velmi pitelný drink.

Kategorie IV.: Ne příliš dobrá whisk(e)y, která se smícháním s kolou stane ještě horší. Zástupcem této kategorie je Queen Margot, která mi při smíchání s kolou roluje nehty na prstech u nohou.

V nadpise úmyslně uvádím Whiskey protože se míchá převážné z americké Whiskey nebo Bourbonu. Skotské se zdá být škoda. A také se často objednává jako Jack & Coke protože s Tennessee Whiskey Jack Daniel’s se tato kombinace míchá snad nejčastěji.

Ingredience

 • 8 cl Coca Coly
 • 2 cl Whiskey
 • Led

Postup

 • Do sklenice naplněné ledem přilijte whiskey.
 • Dolijeme colou a podáváme.

Co se týče použitých whisk(e)y tak vhodné jsou bourbony i skotská či irská, ale kouřová do koly moc nesedne. Irská je ale stejně jako blendy nebo grain whisky příliš jemná. Na druhou stranu takový Cameron Brig i v poměru 1:1 s kolou se dá pít skoro jako nealko. Tahle kombinace je velmi jemná. Jen má zvláštní pachuť v dozvuku, ale to je vlastnost Cameron Brig, kterou si nese i do míchaných drinků.

2 thoughts on “Whiskey & Coke

 1. Říkáte, že kouřová whisky s Coca-Colou moc nejde. Ovšem ke každému pravidlu existuje výjimka. Z vlastní zkušenosti to nemám, protože podobné pití mi stále přijde jako barbarství, nicméně Dave Broom v jedné ze svých přednášek tvrdil, že jediná kouřová Islay whisky, která jde skvěle dohromady s Coca-Colou, je Lagavulin.

  Jestli tomu tak skutečně je či nikoli, nechť si každý, kdo o tom pochybuje, vyzkouší na vlastní kůži…

  1. Na to lít Lagavulin do Coca-Coly jsem zatím nenašel dostatek lagavuliny. Vždy mi to příjde trochu líto, ale pokud to říká Dave Broom tak to vyzkouším.

   Ale Laphroaig 10 Yo, Caol Ila 12 Yo, Talisker 10 Yo mi do koly neseldy vůbec.
   Port Charlotte Heavily Peated, Bowmore Black Rock, Black bottle tyhle nebyly špatné, ale nekouřové whisky mi seděli více.

   Kouřové naopak oceňuji v Old Fashioned

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *