Whisky Festival 2016 – Master Class Kilchoman

Pomalu a líně se nám blíží další ročník Whisky Festivalu na Malé Morávce a tak není od věci si připomenout něco z minulého ročníku. Konkrétně Master Class Kilchoman.

Kilchoman je nejmladší funkční palírnou na ostrově Islay. Produkuje nakouřenou whisky specifického charakteru. V designu se mícha tradice s moderním pojetím. Všechny láhve pocházející z palírny mají stejný tvar liší se ale barevným provedením.
Palírna se profiluje jako malá rodinná firmička.

Kilchoman Machir Bay


Síla této whisky je typických kilchomanovských 46 %. Zrála sudech po Bourbonu a Sherry Oloroso. Dle dostupných informací by její věk v době lahvování měl být 3 roky.

Vůně: Výrazně kouřová. Uhlíky a popel. Citrus a vanilka. To jsou věci, které mě napadly při prvním přičichnutí a už jsem se jich nezbavil. Při troše snahy lze odhalit slanost, banán, pryskyřici, jablka a tóny dalšího exotického ovoce.

Chuť: Rašelina, hlína, vanilka, popel a citrusy jsou doplněny o jemnou nasládlost a stopy medu.

Dozvuk: Kratší než bych od něčeho tak kouřového a výrazného čekal. Je sušší a výrazně kouřový.

Shrnutí: Poměr cena výkon je výborný, zase úplně jinak kouřová whisky než to, co nabízí ostatní palírny na Islay. Na svůj věk je sice docela drahá, ale když přihlédnu ke kvalitě tak je cena, dá se říct, adekvátní.

Body: 84

Cenová Kategorie: 3 (1000 – 1500 Kč)

Kilchoman Sanaig


Sanaig zraje v sudech po Bourbonu a po Sherry. Je lahvován při 46 % alkoholu, a tak jak je u Kilchomanů zvykem není ani bavený ani filtrovaný zastudena.

Vůně: Rašelina je vůni relativně jemná, ovocné tóny se trochu obtížně snoubí s tóny kávovo-čokoládovými s vanilkou. Na jednu stranu je ovocně svěží s náznaky jarní trávy a na druhou stranu se tu zhutňují tóny čokolády a lehká zatuchlost připomínající chlívek.

Chuť: Chuť sice je trochu plošší, ale pokud jste milovníky kouře, tak toho tu je až, až. dojem je celkově lehký, jemně ovocný. Ovoce zde ale není tak svěží jako ve vůni.

Dozvuk: Dozvuk se tím moc nepáře a servíruje kouř s oblohou ze sušených jablek a hrušek. Je mírně sušší.

Shrnutí: Dobrý Kilchoman, Ale možná trochu přímočarý.

Body: 85

Cenová Kategorie: 3 (1000 – 1500 Kč)

Kilchoman Loch Grom


Loch Grom je pětiletá whisky o síle 46 % alkoholu. Zrála v sudech velikosti Hogsheads a v sudech po Oloroso Sherry. V rámci třetí dávky bylo stočeno bylo 10000 lahví.

Vůně: Kouřová s kandovaným zázvorem a citrusy. Trochu chaluh a trochu žáru vystavené gumy. Sůl a stopy lehkého vývaru. Doutníkový popel a lehké tóny bylin.

Chuť: Je vyváženě sladká. Vanilka se dobře snoubí s kouřem a popelem. Z koření se chuti nachází sušený zázvor a badyán. Sušený slad a jemné tóny medu.

Dozvuk: Dozvuk je dlouhý, kouřově nasládlý a prosakují tóny ovoce s decentní dávkou koření.

Shrnutí: Na své mládí je to moc příjemná whisky. Dobře se pije, má ideální sílu a je velmi svěží. Líbí se mi. Působí jako nejtěžší ze všech nabízených vzorků.

Body: 86

Cenová Kategorie: 4 (1500 – 2000 Kč)

Kilchoman 100% Islay


100% Islay je lahvována při síle 50 % alkoholu. Zraje v sudech po bourbonu a při lahvování jí je 5 let.

Vůně: Ve vůni působí sladším dojmem než výše zmíněné kolegyně ze stejné palírny. Ale nejen to obecně mi přijde vůně intenzivnější. A rašelinovější. Její charakter je svěží. Projevují se tóny lehkého bílého vína, hroznů. Vanilka mi přijde oproti výše zmíněným potlačená.

Chuť: Trochu víc ovoce, než dávala vůně znát. Kouř a síla jsou příkladné a mladost a mírná drzost patrné. Lékořice a stopy ovocného destilátu.

Dozvuk: Kořeněný, suchý a příjemně dlouhý dozvuk v sobě nese neotřesitelné základy v podobě rašeliny a kouře.

Shrnutí: Za mě je to nejhezčí kousek z výběru. Cask Strength je sice fajn (čti lepší), ale bohužel si jej jen tak někdo nepořídí. Za tímto kouskem těsně zaostává Loch Grom.

Body: 86

Cenová Kategorie: 5 (2000 – 3000 Kč)

Kilchoman 2008 Vintage


Sedmiletá whisky, který dozrávala v sudech po bourbonu a v sudech z amerického dubu je lahvována při 46 %. Do sudů se dostala v roce 2008 a do lahví potom v roce 2015.

Vůně: Jemná, lehce ovocná, dá se do ní zanořit nos a ani nezaštípe. Na druhou stranu vám čichové buňky zahalí oblakem rašelinného kouře. Citrusy, máta a minerální voda vůni odlehčují.

Chuť: Sušší a jemná docela dost rašeliny, víc, než by člověk z vůně očekával. Jemně slaná s tóny vanilky a papře.

Dozvuk: Ostřejší, dřevitě kořeněný. Působí mladě, ale velmi příjemně. Dokončují ho tóny zeleného pepře.

Shrnutí: Celkově je dřevitější a příjemně sladová whisky. Dovedu si ji představit jako součást svého baru.

Body: 85

Cenová Kategorie:5 (2000 – 3000 Kč)

Kilchoman 2010 Single Cask Release


Edice Single Cask Release mě celkově baví, tedy pokud se ji člověk nesnaží sbírat. Kilchoman stáčí tyto lahve pro různé příležitosti a pro různá podniky a mě už se podařilo dostat ke čtveřici lahví Kilchomanu s červenou barvou a nápisem Single Cask Release. Všechny do jednoho byly výtečné.
Obsah této láhev, jak je zmíněno výše, se dle pravidel Kilchomanu nebarví ani nefiltruje zastudena. Lahvována je v sudové síle a 59.3 %. Zrála v sudech po bourbonu a po dobu 4 let.
Zrála v sudech po sherry Pedro Ximénez.

Vůně: Nasládle rašelinná, ostřejší a pikantní. Mango a papája. Na pozadí lepidlo kanagom.

Chuť: Chuť je silně rašelině kouřová, plná s tóny uzeného a jemným náznakem vína.

Dozvuk: Dozvuk je plný a silný ale štiplavý. Vrací se mango z vůně.

Shrnutí: Velmi povedené plnění mladé whisky. Těším se až palírna bude mít k dispozic nějaké starší kousky.

Body: 87

Cenová Kategorie:5 (2000 – 3000 Kč)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *