Jura 16 Yo Diurachs‘ Own

Whisky pocházející z palírny Isle o Jura, která leží na stejnojmenném ostrově je lahvovna při 40 % alkoholu. Zrála v sudech po Bourbonu a potom dvakrát v sudech po Oloroso sherry. Je dobarvovaná karamelem a dle dostupných informací by měla být filtrovaná za studena.

Vůně: Je převážně obilná s tóny citrusů, ovoce, káva karamel a trochu čokolády. V pozadí se vtírá sušený mletý zázvor.

Chuť: Je sladkokyselá s tóny černého rybízu s dalším ovoce převážně pomeranči, jemný náznak čokolády a kávy chuť zakulacuje.

Dozvuk: Dozvuk se již ze začátku projevuje jemnou hořkostí naštěstí, ten ale nijak zásadně nesílí. Jemná kyselost v chuti udržuje dozvuk ze začátku svěží. Poto sklouzne do dřevitého sucha. Jeho délka je střední.

Shrnutí: Bezesporu je to to nejlepší co Isle Of Jura mezi svými běžnými láhvemi nabízí. Na Tastival nebo 21 Yo bohužel nedosáhne. Ale je to jedna z levnějších 16 Yo Whisky. Hodí se jako dárek. Dobře se pije a je zajímavá.

Body: 82

Cenová kategorie: 3 (1000 – 1500 Kč)

2 thoughts on “Jura 16 Yo Diurachs‘ Own

 1. Ode mne dostala 74 a rozhodně už bych si ji podruhé nekoupil. Zase takový zázrak to tedy není. A to nemluvě o chabých 40 %, filtraci a barvivu.

  Vzhledem k šíři popisovaných dojmů mne ale celkem překvapuje, že jste nezaregistroval onu výraznou a naprosto dominantní vůni vlašských ořechů. Zvláště pak když jde o charakteristický prvek whisek z palírny Jura.

  Mé tasting notes:
  Vůně: Rebarbora, vlašský ořech (naprosto dominantní), ovesná kaše, zeleň, (s vodou) perníkové koření.
  Chuť: Med, citronová kůra, vinohradnická broskev.
  Dochuť: Slunečnicové semínko.

  1. O tom, že by to byl zázrak se tady nezmiňuji. Lagavulin 16 Yo je taky barvená a filtrovaná a všichni ji chválí do nebes včetně mě. Co se týče procent také preferuji sudovky ale občas potěší i něco jemnějšího.

   Ono vnímání chutí je do jisté míry subjektivní a ovlivněné asociacemi. Občas se mi stane, že 3 lidé píší, že je v dané whisce něco cítit, ale mě se to prostě objevit nepodaří. Včer se na ty vlašské ořechuy zkusím zaměřit.

   Díky za Tasting notes a komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *