Glenfarclas 105

Palírna Glanfarclas ležící ve skotském Highlands dělá zajímavé whisky ať už výrazně máslovou 12 let starou whisky nebo dokonale vyladěnou 21 let starou whisky. Mezi nimiž jsou k dispozici ještě: 15 Yo, 18 Yo, Extrapolací projdeme 10 Yo a 25 Yo. Všechny jsou dostupné za rozumnou cenu. Potom je tu sem tam nějaká limitované edice.

A je tu jedna mimořádnost označená číslem 105. Je to zvláštní kousek, který je lahvovaný při úžasných 60% poté, co zrál 10 let v sudech po Sherry.

NF1E1996

Vůně: Ostrá ale jinak příjemná, jen si nejsem jistý kam ji zařadit, trochu se tu pere svěžest jarní louky jakou si bytelností a těžkostí. Jinak nasládlá a dřevitá.

Chuť: 60 % alkoholu dělá své. Nicméně jehličí, Lesana máta a bylinky jsou jisté. To celé je dokreslené kořením spoustu koření a dřeva. Je intenzivní, ale tak nějak nedokonale sladěná. A hořká

Dozvuk: Opět a ještě výrazněji jehličí, smola, které přechází přes koření kafr, eukalyptus k lékořici a mátě.

Shrnutí: Tohle je úplně jiná whisky než jsem zvyklý. Je těžká drsná, ale zároveň větrově svěží. Zábavná silná. Neortodoxní a chutná. Ale chápu rozporuplnost názorů na tento kousek.

Body: 82

Cenová kategorie: 2 (500 – 1000 Kč)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *